İddia: General Mobile Android Q Betasını XDA'dan Çaldı

İddia: General Mobile Android Q Betasını XDA’dan Çaldı

Yazılım devi Google'ın taşınabilir platform işletim sistemi Android, çok yakın vakitte büyük bir yenilikle karşımıza çıkacak. Dünya üzerinde taşınabilir platformda en çok kullanılan işletim sistemi olma unvanına da sahip olan Android işletim sistemi, Android 10 Q sürümüne yakında kavuşuyor.

Google'ın Pixel akıllı telefonları ve daha birçok diğer model akıllı telefon için aylardır test (beta) sürecinde olan Android Q işletim sistemi, geçtiğimiz hafta içerisinde General Mobile tarafından GM 9 Pro ve GM 8 akıllı telefonları için de Android Q Beta programı ismi altında yayınlanmıştı.

İddia: General Mobile Android Q Betasını XDA'dan Çaldı

Geçtiğimiz gün XDA Developers forumunda ortaya çıkan bir habere nazaran ise General Mobile, Android Q Beta yazılımını büsbütün XDA Developers forumunda paylaşılan bir gönderiden aldı.

General Mobile, tıpkı vakitte Google'ın resmi internet sitesinde betaya dâhil olan şirketler ortasında da yer almıyor. Bu doğrultuda General Mobile'ın Android Q Beta kesimi olmadan nasıl bu beta sürümünü aygıtları için yayınladığı merak konusu oldu.

İddia: General Mobile Android Q Betasını XDA'dan Çaldı

XDA Developers'ın haberine nazaran General Mobile'ın yayınladığı beta sürümlerinin Genel Sistem Manzarası (GSI) olduğu, bu GSI'ın Google'ın resmi GSI'ı bile olmadığı ve üstüne üstlük General Mobile'ın beta sürümlerini duyurduğu tarihte beta programı kayıtlarının kapalı olduğu belirtiliyor.

Forum sitesi XDA Developers'ta paylaşılan haberde ise General Mobile için: “Bir Android akıllı telefon üreticisinin hacklenmiş 3. parti geliştirici yazılımı, kendi markası altında Android Q Beta olarak dağıtması hakikaten çok komik” tabirleri kullanılıyor.

General Mobile'ın yayınlamış olduğu Android Q Beta yazılımında sadece build (yapı, sürüm) özelliklerinde kimi değişiklikler yapıp hâliyle yazılımı Android Q Beta olarak kullanıcılarına dağıttığı söyleniyor.

Türkiye merkezli akıllı telefon üreticisi General Mobile'ın bir GSI çalışmasını Google'dan almış üzere kendi isimleri altında yayınlamasının sebebinin Android Q'nun Android Open Source Project'te (AOSP) yayınlanmasını beklemek istemediği olduğuna dikkat çekiliyor.