İlk İnsanların 6 Yaşına Kadar Anne Sütü Emdiği Ortaya Çıktı

İlk İnsanların 6 Yaşına Kadar Anne Sütü Emdiği Ortaya Çıktı

Australopithecus africanus, 1924 yılında Güney Afrika’da bulunun Taung bölgesinde Avustralyalı bilim insanı Raymond Dart tarafından keşfedildi. Böylelikle Afrika’da bulunan birinci antik insan atalarından biri bulunmuş oldu. İnsanın evrimsel soyunun bir üyesi olan bu hominin çeşidi, maymun gibisi özelliklerin ve daha gelişmiş özelliklerin bir karışımı niteliğinde idi. Yalnızca Güney Afrika’da fosilleri bulunan tıbbın 2 ila 3 milyon yıl evvel yaşadığı biliniyor.

Bu çeşide ilişkin bir korunmuş bir diş fosili sayesinde, bu türün çocuklarını şimdikinden biraz farklı olarak yetiştirdiği ortaya çıkarıldı. Fosil üzerinde yapılan jeokimyasal tahliller sonucunda bu canlı cinslerinin 6 yaşına kadar anne sütü ile beslendiği gözlemlendi.

İlk İnsanların 6 Yaşına Kadar Anne Sütü Emdiği Ortaya Çıktı

Bilim insanları, bunun sebebinin o canlıların bulunduğu pozisyon sebebiyle besin kaynaklarının sonlu olmasından ve mevsimsel değişimlerden kaynaklandığını düşünüyor. Bu bilgi, birtakım hususlar için kullanışlı olabilir. Olaya evrim teorisi üzerinden bakıldığı vakit, bilim insanlarının Australopithecus africanus’ların, ortadan kaybolan tipler ve Homo Sapiens ile olan belli biyolojik ve davranışsal adaptasyonlarını anlamalarına yarayabilir.

Ancak 6 yıl kadar anne sütü ile beslenmek metabolizma açısından hayli ağız yakabilir; çünkü annenin çok fazla kalori harcamasını gerektiriyor. Bu kadar uzun müddet anne sütü ile beslenmek, Australopithecus africanus’ların güçlü iklim değişiklikleri ile daha uygun uğraş etmesini sağlamış olabilir. Hatta bu ömür üslubu, bu cinsin 2 milyon yıl evvel jenerasyonunun tükenmesine de sebep olmuş olabilir.