İlk Kez Beyinler Arasında Düşünce Gücüyle İletişim Kuruldu

İlk Kez Beyinler Arasında Düşünce Gücüyle İletişim Kuruldu

Sadece düşünerek bir diğerine bildiri gönderebilmek ister miydiniz? Tarihte birinci kere araştırmacılar, insanların fikir gücüyle bağlantı kurmasını sağladılar.

Yapılan deneyde üç iştirakçi, birbirleriyle yalnızca beyinlerini kullanarak bağlantı kurdu ve çeşitli meseleleri çözdü. Washington Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, BrainNet ismi verilen sistem ile beyinden beyefendisine bağlantı kuruldu. Bu muvaffakiyet, telepatik iletişim gerçekleştirme yolunda kıymetli bir adım oldu. 

İlk Kez Beyinler Arasında Düşünce Gücüyle İletişim Kuruldu

Washington Üniversitesi Paul G. Allen Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Okulu’ndan profesör Rajesh Rao, “İnsanlar, irtibat kurarak tek başımıza çözemeyeceğimiz meseleleri çözen ve işbirliği yapan toplumsal varlıklardır. Bir küme insanın sırf beyinlerini kullanarak işbirliği yapıp yapamayacağını merak ettik. BrainNet fikrini de bu türlü bulduk: iki kişi, üçüncü bir bireye sorunun tahlili için yardım ediyor.” dedi.

Nisan ayında Scientific Reports’da yayımlanan çalışmada iki kişinin, üçüncü bir bireye bağlı bir başlık yardımıyla yardımcı olduğu belirtildi. İştirakçiler, bir çeşit tetris oyununu birlikte oynadı. Gönderici ismi verilen iki kişi, oyunu görebiliyor lakin denetim edemiyordu. Üçüncü kişi ise oyunu görbiliyor fakat öbür bilgileri edinmek için ‘ortaklarına’ güvenmek zorundaydı.

İlk Kez Beyinler Arasında Düşünce Gücüyle İletişim Kuruldu

Üç iştirakçi da farklı odalara konuldu. Bu iştirakçiler birbirlerini göremiyor, duyamıyor ve bildiğimiz manada bağlantı kuramıyordu. Kablolarla iletilen ikazlar, alıcının beynine elektrik dalgaları olarak gönderildi. Teknik olarak alıcının beynindeki nöronlar, göndericiden gelen bilgileri ‘gördüğü’ istikametinde kandırılmış oldu. 

Araştırmacılar, teknolojinin verimli olarak gelişmesi halinde zihinsel olarak bir ortada olan bireylerin bir arada çalışıp sıkıntıları çözebileceğini söylüyor. Elbette ki bu çalışmanın tekrar edilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.