"Tarihin En Sıcak Haziran Ayı Geride Kaldı"

“Tarihin En Sıcak Haziran Ayı Geride Kaldı”

Avrupa Birliği'nin uydu ajansı, geçtiğimiz haziran ayının bu vakte kadarki en sıcak haziran ayı olduğunu bildirdi. C3S'den alınan bilgilere nazaran 2019 Haziran'ın ortalama global sıcaklıkları, bu vakte kadarki en yüksek düzeyini gördü. Datalarda ortalama sıcaklığın 2 derece üstüne çıkılırken; Fransa, Almanya ve İspanya'nın kuzeyindeki sıcaklıkların olağandan 6 ila 10 derece fazla olduğu belirtildi.

İklim uzmanları, iklim değişikliği sonucunda bilhassa geçtiğimiz hafta, sıcaklıkların rekor düzeylere çıkmasına neden olan bir sıcak hava dalgası oluştuğunu belirtti. Sıcak hava dalgasının sonucunda Fransa'da 45,9 dereceyle rekor sıcaklık kaydedilirken; İspanya'daki sıcaklıklar da 40 derecenin üzerine çıktı.

"Tarihin En Sıcak Haziran Ayı Geride Kaldı"

Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti de geçtiğimiz hafta rekor sıcaklıklarla karşılaştı.

C3S'nin açıklamalarına nazaran sıcak hava dalgalarını direkt olarak iklim değişikliğiyle ilişkilendirmek zor olsa da bu derece sıcaklıkların global ısınma sonucunda daha yaygın olacağı belirtildi.

C3S'nin başında buluna Jean-Noel Thepaut, hususa ait “Yerel sıcaklıklar, öngördüğümüz sıcaklıklardan düşük ya da yüksek olsa da elimizdeki datalar, Avrupa'nın güneybatısında bulunan alanlardaki sıcaklıkların haziran ayında beklenmedik derecede yüksek olduğunu gösteriyor” sözlerini kullandı.