"İnternet Sağlayıcıları Kotayı Sürekli Olarak Şişiriyor"

“İnternet Sağlayıcıları Kotayı Sürekli Olarak Şişiriyor”

Kasım ayı geldiği vakit oyun kesimindeki büyük bir yeni teknoloji kullanılmaya başlanmış olacak. Google Stadia olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar, sistem özelliklerinin ne olduğunun yahut bir oyunun belge boyutunun ne kadar büyük olduğunu umursamadan oyun oynayabilecekler. Fakat bu teknoloji, sahip olduğu özelliklerin yanı sıra büyük bir tartışma hususuyla birlikte geldi. Bu mevzu, Stadia teknolojisinin tüketeceği bilgi ölçüsüydü. Hatta öyleki bir saat oyun oynamak, internet kotanızın 15.75 GB'lik kısmını çoktan tüketmiş olacak.

Bu tartışmalar elbette Google'ın da kulağına gitti ve Stadia'nın bir numaralı ismi Phil Harrison, bahisle ilgili olarak bir açıklama yaptı. İnternet Servis Sağlayıcıları'nın (ISS) kota dayatmalarıyla ilgili bir telaşının olmadığını söyleyen Harrison, ISS'lerin her vakit tanınan trendlerin önünde durmak için muhakkak çalışmalar yaptığını söyledi. Çevrimiçi müzik platformların tanınan olmaya başladığı periyodu hatırlatan Harrison, ISS'lerin o devir de haksız bir formda bilgi tüketimini artırdığını söyledi. Çevrimiçi dizi ve sinema platformlarında da birebir şeyin yapıldığını ileri süren Harrison, Google Stadia'da da tıpkı şeyi yapacaklarını söyledi.

"İnternet Sağlayıcıları Kotayı Sürekli Olarak Şişiriyor"

Google Stadia'nın nasıl bir performans göstereceğini, bu performansın kullanıcılar tarafından nasıl yorumlanacağını ve ISS'lerin bu hususta ne yapacaklarını görmek için kasım ayını beklememiz gerekiyor. Bakalım Google Stadia, oyun bölümünde beklenen etkiyi yaratabilecekler mi yoksa atıl bir hale mi gelecek?