İnternette Viral Olan Masalsı Bulut Fotoğrafı

İnternette Viral Olan Masalsı Bulut Fotoğrafı

İlkokulda deniz temalı tabiat fotoğrafları çizerken çizmekten geri durmadığımız şeyler vardır: köşede duran çeyrek güneş, hepimiz hindistan ceviziyle büyümüşüz üzere çizdiğimiz ağaçlar, bir iki tane bulut, kıvrılan dalgalar.. ABD’nin Virginia eyaletinde ortaya çıkan bulutlar, çocukken çizdiğimiz dalgalara ziyadesiyle benziyorar ancak biraz daha yüksekteler.

Moneta’daki Smith Dağı’nın üstündeki bu masalsı bulutların fotoğrafını Amy Hunter çekti ve Facebook’tan paylaştı. Fotoğraf, Smith Dağı Gölü fotoğraf kümesinde paylaşılmasının akabinde internette dalga dalga yayıldı.

Hunter, fotoğrafın lokal bir meteorolog tarafından haberlerde paylaşılması üzerine büyük haber kanallarından görseli kullanmak için haber geldiğini açıkladı.

İnternette Viral Olan Masalsı Bulut Fotoğrafı

Hunter, meteorologun bu bulutlara ‘tsunami bulutu’ ismi verildiğini söyledi. Bu yapıların daha resmi bilimsel ismi ise Kelvin-Helmotz. Oldukça az bir fenomen olan bu yapıyı böylesine net olarak gözlemlemek pek de kolay değil.

Hunter profesyonel bir fotoğrafçı değil fakat tabiat ve görünüm fotoğrafları çekmeyi seviyor. Kelvin Helmholtz bulutlarının, Vincent Van Gogh’un en bilinen yapıtlarından olan The Starry Night/Yıldızlı Gece için de ilham kaynağı olduğu sav ediliyor.