Alpha Protocol'ün Steam Satışları SEGA Tarafından Durduruldu

Alpha Protocol’ün Steam Satışları SEGA Tarafından Durduruldu

Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen, 2010 yılında SEGA tarafından piyasaya sürülen ve piyasaya sürüldüğü günden beri de tartışmaların odağında olan Alpha Protocol, bir kere daha farklı bir durumla karşı karşıya kaldı. RPG çeşidinde bir oyun olan Alpha Protocol, piyasaya sürüldükten sonra oyunseverleri ikiye bölmüştü. Bir kısım, oyunun öyküsünü ve oynanışını önemli manada beğenirken öteki kısım ise oyuna çok ağır tenkitlerde bulunmuştu. SEGA, oyunun kalitesi konusunda oyuncuları bir türlü ikna edememişti. Oyunun piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak 10 yıllık yayın hakkına sahip olan SEGA, bu hakkı yitirmesiyle birlikte oyunun Steam listemesini müracaat yaparak kaldırdı. Oyun hala Steam üzerinde bulunuyor fakat satışa açık değil.

Alpha Protocol'ün Steam Satışları SEGA Tarafından Durduruldu

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SEGA yetkilileri, oyunun Steam satışlarının durdurulduğunu onayladılar. Bu durum, mevcut oyun sahipleri için rastgele bir risk içermiyor lakin oyunu satın almak isteyen potansiyel müşteriler, durum netleşene kadar bu oyuna Steam üzerinden sahip olamayacaklar. 

Oyunun yayın hakkının boşa çıkmasıyla birlikte pek çok oyunsever, yayın haklarının geliştirici Obsidian Entertainment'te olması gerektiğini düşünüyor. Bunun nedeni olarak da 2018 yılında Microsoft tarafından satın alınan geliştirici şirketin, Microsoft'un dayanağıyla bu oyun ilgili esaslı çalışmalar yapabileceği olarak gösteriliyor. Elbette bu yalnızca bir fikir. Alpha Protocol'ün yayın hakları beklenildiği gibi Obsidian Entertainment'te kalabileceği üzere öteki bir şirketle de muahede yapılabilir. Bunu görmek için bir mühlet daha beklememiz gerekiyor.