iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

Apple'ın geçtiğimiz haftalarda düzenlediği bir aktiflikte duyurduğu ve birtakım özelliklerini açıkladığı iOS 13 bomba üzere geliyor. Son kullanıcıya yayınlanmasına daha birkaç ay olan iOS 13'ü evvelce denemek isteyen kullanıcılar için ise diğer bir yol bulunuyor. Apple, 25 Haziran itibariyle iOS 13'ün açık betasını yayınladı.

Bu süreç iPhone'unuza yaptığınız standart güncelleme indirmelerden biraz daha farklı olarak ilerliyor. Şayet açık beta yerine iOS'un aktüel kararlı sürümünü indirmek istiyorsanız biraz daha farklı adımlar izlemeniz gerekiyor.

En şimdiki iOS sürümü nasıl yüklenir?

iPhone Yedeği Nasıl Alınır?

  • Beta sürümlerinin karasız olmaları ve cihazınızdaki dataları kaybedebilmeniz üzere riskler içermeleri sebebiyle Apple, bir beta sürümünü aygıtınıza yüklemeden evvel aygıtınızın tam yedeklemesini almanızı öneriyor. Bunu gerçekleştirebilmek için aygıtınızı iTunes yüklü bilgisayarınıza bağlayın ve kilidini açın.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • Sol üstten aygıt simgesine tıklayın. Yedeklemeler kısmında Bu Bilgisayar ve çabucak altında bulunan Yerel yedeklemeyi şifrele seçeneklerini seçin. Bilgilerinizi müdafaa ismine bir şifre belirlemeniz istenecektir.
  • Yaklaşık 5 dakika süren yedekleme sürecini gerçekleştirdikten sonra iOS 13 açık betayı yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

iOS 13 Açık Neta Nasıl İndirilir?

Not: Aşağıdaki süreçleri bilgisayarınızdaki bir internet tarayıcısı ile değil, iPhone'unuzda bulunan Safari internet tarayıcısı ile gerçekleştirin.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • Daha evvel rastgele bir Apple betası indirmediyseniz birinci adım olarak Apple'ın beta programına burada (beta.apple.com) bulunan mavi renkteki Sign up butonuyla kayıt olun ve giriş yapın. Aslında kayıtlıysanız altta bulunan Sign in ile giriş yapın.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada iOS işletim sistemini seçin. Sayfanın ortalarında bulunan Get Started kısmına gelin ve yazının içerisinde mavi renkle belirtilen enroll your iOS device'a tıklayın.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • Açılan sayfada 2. adıma ilerleyin. Install profile başlığı altında bulunan mavi renkli Download profile butonuna tıklayın.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • Baloncuk formunda çıkan uyarıda Müsaade Ver seçeneğini seçin.

iOS 13 Public Beta Nasıl İndirilir? (iPhone)

  • İndirilen profili yüklemek için Ayarlar > Genel yolunu takip edin. Sayfanın en altlarında bulunan Profiller'i seçerek indirilen Profil başlığı altındaki iOS 13 & iPadOS 13 Beta Software profiline tıklayın. Sağ üst kısımdaki Yükle'yi seçin.
  • Profilin yüklenmesi tamamlandığında Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip edin ve yazılım güncellemelerini denetim edin. iOS 13 beta sürümü indirilebilir olarak karşınıza çıkacak. İndir ve Yükle butonuna tıklayın.
  • İnternet ilişki suratınıza nazaran 10 dk ila bir saat ortasında indirilecek olan 3,3 GB'lık iOS 13 beta sürümünün indirmesi tamamlandığında Şimdi Yükle'ye tıklayın. Yükleme sürecine başlamadan evvel aygıtınızın pil seviyesinin %50'den fazla ve şarja takılı olduğundan emin olun.

Yukarıdaki süreçleri gerçekleştirdiğinizde iPhone'unuzu başarılı bir formda iOS 13 beta sürümüne yükseltmiş olacaksınız. Aldığınız yedekleme sayesinde ise aygıtınızda rastgele bir sorun oluştuğunda bilgilerinizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacaksınız.