iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

iPhone, öteki akıllı telefon üreticilerinin aygıtlarına nazaran çok daha düşük kapasiteli bataryaya sahip olmasının yanında, bunu kullanıcısına fark ettirmemesiyle de tanınıyor. Aygıtlar uzun bir mühlet kullanıldığında pil sıhhatleri birinci günkü kadar güzel olmayabiliyor. Bu da akıllı telefonun günü çıkaramamasına sebep oluyor. Bundan yola çıkarak, iPhone akıllı telefonlarda pil ömrünü nasıl uzatabileceğinizi açıklıyoruz. 

  • Not: Hayli temel tahlillerden başlayıp, giderek daha ayrıntılı tahlillere ilerleyeceğiz.

1. Ekran parlaklığını düşürün:

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

Ekran, bataryayı en çok tüketen donanımlarda başı çekiyor. Ekranın parlaklığını gerekmedikçe orta düzeylerde tutarak yahut otomatik parlaklık ayarını açarak, aygıtınızın pili düzeyinin daha yavaş azalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bunları gerçekleştirmek için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık yolunu takip edip gerekli ayarları uygulayabilirsiniz.

2. Pozisyon servislerini sonlandırmak ya da kapatmak:

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

Cihazınızın nerede bulunduğunun belirlenmesi için kullanılan pozisyon servisleri, bataryanızın büyük ölçüde zorlanmasına sebep oluyor. Bu özelliği kapatmak sizi kimi özelliklerden yoksun bırakacak fakat pil performansınızın kıymetli ölçüde güzelleşmesine imkan tanıyacaktır.

3. Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatmak:

Kullanmayacağınız vakitlerde Wi-Fi ve Bluetooth’u Ayarlar’a gidip kapatın. Bunu yapmaz iseniz Apple, Wi-Fi ve Bluetooth’u hiçbir vakit büsbütün kapatmaz. Wi-Fi ve Bluetooth’un büsbütün kapalı olmadığını ise Denetim Merkezi’nde bulunan beyaz logolardan anlayabilirsiniz.

4. 4G/LTE tasarruf modunu açmak:

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

Cihazınızın uzun müddet dayanmasına nitekim çok gereksiniminiz varken internete de bir o kadar gereksinim duyuyorsanız, irtibat sevisinizi 4G yerine 3G’ye indirgeyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için Ayarlar > Hücresel > Seçenekler > LTE’yi Etkinleştir yolunu takip edin ve Kapalı seçeneğini işaretleyin.

5. Şayet irtibata muhtaçlık yoksa uçak modu var:

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

Pilinizin azaldığı durumlarda, şayet ki internete ve aramalara gereksiniminiz yoksa aygıtınızı Uçak Modu’na alın.

  • Uçak Modu etkinken Wi-Fi’ı ve Bluetooth’u kullanabileceğinizi de unutmayın.

6. Otomatik kilit:

iPhone Batarya (Pil) Ömrü Nasıl Uzatılır?

Ekranın otomatik kilitlenme müddetini asgarî olan 1 dakikaya indirin. Bu sayede aygıtınızı başıboş bıraktığınız takdirde, 1 dakika içerisinde kendisini kilitleyecek ve gereksiz yere ekranın açık kalmasını önleyerek pilden tasarruf sağlayacaktır.

iPhone’unuzun bataryasından daha çok faydalanmak için üstte anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz. Aygıtınız eski bir iPhone modeli ise Ayarlar > Pil > Pil Sıhhati yolundan pilinizin durumunu denetim edebilir ve gerektiği takdirde Apple’a başvurarak pil değişimi talep edebilirsiniz.