iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

2017 yılının sonlarına doğru Apple, eski iPhone’ların batarya performanslarını bilerek düşürdüğünü açıklamıştı. Şirket bu kararı, bir aygıtın beklenmedik bir biçimde kapanmasındansa yavaş çalışmasının daha âlâ olduğunu düşündüğü için vermişti. Apple, bu süreçte kullanıcılarına 29 dolara batarya değişimi sunarak, bu yavaşlama meselesinden kurtulmasını sağladı.

İndirimli batarya değişim programından binlerce müşteri yararlanırken ortaya değişik birçok teori de atılmadı değil. “Apple bataryalara bilerek ziyan veriyor”, “Telefonunuzu kullanmadığınız vakit buzdolabına koymak bataryanın daha uzun müddet gitmesini sağlar” üzere yanlış telaffuzları sizler için derledik. Gelin daima bir arada iPhone bataryaları hakkında hakikat bilinen 4 yanlış efsane bilgiye bakalım.

1. Bataryalar sıcaktan ve soğuktan etkilenmez:

iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

YANLIŞ. Hem çok sıcak hem de çok soğuk bataryalar için ziyanlıdır lakin sıcak ve soğuğun batarya üzerinde farklı tesirleri vardır. Sıcaklık bataryanıza kalıcı hasar verebilir. Telefonunuzu 16 derece ile 22 derece ortasında tutmak her vakit en uygunudur. iPhone’unuz şayet 35 derecenin üzerimde bir sıcaklığa çıkarsa batarya şarj olmayı kalıcı bir hasara yol açmamak için yüzde 80’de sabitleyecektir. Şayet aygıtınız soğuk bir ortamda ise, bataryanız kendisini daha çabuk boşaltacaktır. Soğuk, bataryanızda kalıcı hasara kısa vadede neden olmaz.

2. Aslında az çeken telefonların şarjı süratli tükenmez:

iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

YANLIŞ. iPhone’un en yorucu vazifelerinden bir tanesi de baz istasyonlarına bağlanmak. Şayet aygıtınız baz istasyonundan uzak bir yerde ise, hücresel dataya ulaşmak için daha çok efor sarf edeceği için aygıtınız bataryası daha süratli bir biçimde tükenir. Şayet baz istasyonuna yakın bir yerde bulunmuyorsanız ve batarya ömründen tasarruf yapmaya çalışıyorsanız telefonunuzu uçak modunda kullanmanız size yarar sağlayacaktır.

3. iPhone’u gece boyunca şarjda bırakmak batarya için berbattır:

iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

YANLIŞ. Bu en yaygın yanlış bilgilerden birisidir. Rastgele bir iPhone, iPad, iPod için üretilen MFi sertifikalı şarj kablolarının içinde bir yonga bulunuyor. Bu yonga, cihazlarınıza güç girişini denetim ediyor. Aygıtınızı gece boyunca MFi sertifikalı bir şarj aygıtıyla şarj ederseniz, bataryanızda bir hasar meydana gelmez.

4. Batarya büsbütün boşalmadan şarj etmek bataryaya basar verir:

iPhone Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış Efsane

YANLIŞ. Nikel-kadmiyum bataryalar ekseriyetle bellek tesiri olarak bilinen bir meseleden mustarip olur.  Bu sorunu önlemek için, bataryanın tamamının boşaltılması ve akabinde ayda bir kere büsbütün şarj edilmesi önerilir. Fakat artık nikel-kadmiyum bataryalar kullanılmıyor. Çağdaş bataryalar lityum iyondan yapılıyor.

Daha verimli, daha hafif, daha uzun ömürlü ve daha küçük boyutlarda olan bu bataryalar nikel-kadmiyum bataryalara nazaran çok daha güçlü. Hafıza tesiri sorunu artık lityum-iyon bataryalarda görünmüyor. Yeni batarya teknolojisiyle artık bataryalarımızı büsbütün boşaltmaya gerek yok. iPhone’unuzu istediğiniz vakit şarj edebilirsiniz.