WiFi, Erkeklerin Sperm Sayısını Düşmesine Neden Oluyor

WiFi, Erkeklerin Sperm Sayısını Düşmesine Neden Oluyor

Eğer bir müddettir çocuk yapmaya çalışıyorsanız ve başarılı olamıyorsanız, bunun sebebi cebinizden kaynaklanıyor olabilir. Alışılmış ki ‘cebiniz’ derken nitekim cebinizi değil, içerisindeki akıllı telefondan bahsediyoruz. Japon araştırmacı Kumiko Nakata, WiFi aygıtlardan yayılan elektromanyetik dalgaların sperm hücrelerine önemli ziyan verdiğini tespit etti.

WiFi, Erkeklerin Sperm Sayısını Düşmesine Neden Oluyor

Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarına nazaran, çiftlerin %15’i çocuk yapma konusunda sorun yaşıyor ve çocuk sahibi olamayan 3 çiftten 1’inde sorun, erkekten kaynaklanıyor. Natürel erkeğin üreme problemleri gerilim, makûs etraf, makus beslenme yahut genetik üzere sorunlardan de kaynaklanabilir. Lakin cebinizde tuttuğunuz akıllı telefonun da buna büyük tesiri bulunuyor.

Japon bilim insanları, 51 adet erkeğin oluşturduğu denek kümesinden örnekler aldı ve onları 3 kümeye böldü. Denekler, akıllı telefonu temsilen bir WiFi aygıtı kullandılar. Deneklerden oluşan bir küme, WiFi’ye maruz kalmasına karşın bundan hiç etkilenmedi. İkinci küme etkilendi lakin bir WiFi muhafaza kalkanı kullanıyorlardı. Üçüncü küme ise büsbütün WiFi dalgalarına maruz kaldı.

WiFi, Erkeklerin Sperm Sayısını Düşmesine Neden Oluyor

Sonuçlar ise biraz korkutucu oldu. WiFi dalgalarına maruz kalınan 30 dakika mühlet boyunca fazla bir tesir olmuyor, asıl tesir uzun vadede kendini göstermeye başlıyor. WiFi dalgasına 2 saat boyunca maruz kalmayan kümenin sperm hareketlilik oranı ortalaması %53,3, kalkana sahip olanların ortalaması %44,9 ve büsbütün maruz kalanların oranı ise yalnızca %26,4 oldu. Deneyden 24 saat sonra büsbütün maruz kalan kümenin meyyit sperm oranı, öbür kümelere nazaran %23,3 daha fazla gözlemlendi.

Nakata, bunu önlemenin çok kolay olduğunu söylüyor çünkü yapmanız gereken tek şey, telefonu cebinizde bulundurmamak. Bunu oturduğunuz yerde telefonu bir masaya koyarak, otomobilde seyir halindeyken telefon tutacağına koymak yahut yürürken çantada bulundurmak üzere örnekleri verebiliriz.