Kanseri Gerçek Zamanlı Yok Eden Lazer Sistemi Geliştirildi

Kanseri Gerçek Zamanlı Yok Eden Lazer Sistemi Geliştirildi

Çağımızın en büyük sıkıntılarından bir tanesi kanser. Kanser tedavisinde en temel sorun, herkesin genetik yapısı farklı olduğu için kanserin farklı çeşitlerde ortaya çıkabilmesi ve tıpkı kanser cinsinin dahi her vakit tıpkı tedaviye yanıt vermemesidir. O yüzden de ilaçlarla ya da aşılarla bir kanser tedavisi oluşturmak neredeyse imkansızdır, her hastaya özel ilaç geliştirilmesi gerekir.

Arkansas Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği yeni sistem, insan vücudunda açıklar oluşturmayı içermiyor. Usul, özel bir bir lazer kullanıyor. Araştırmanın muharriri olan Vladimir Zharov, “Bu teknoloji sayesinde metastaz (hastalığın yayılması, organdan organa atlaması) sürecinin değerli halde engellenme potansiyeli var” diyor. Sistemin temelinde ise kanser hücrelerini daha yayılmaya başlamadan evvel öldürmek yatıyor. Kanser hastalıklarında mevtin temel sebebi kanserin ortaya çıkması değil, hastalığın organların çalışmasını engelleyecek kadar yayılmasıdır.

Kanseri Gerçek Zamanlı Yok Eden Lazer Sistemi Geliştirildi

Kanser hücreleri, olağan hücrelerden daha fazla ısı gücü emiyor. Bu ısı nedeniyle de patlayıp etkisiz hale geliyorlar. Lazerler, kümelenen kanser hücrelerini maksat alıyor ve onları çok ısıtıyor. Sonuçlar da hayli umut verici. Zharov, lazerleri en yüksek güç düzeyine çıkarmadığı halde %96 muvaffakiyet oranını yakaladı.

Bu aygıt, tipinin birinci örneği olmasa da Zharoc, bunun beşerler üzerinde denenen birinci model olduğunu söylüyor.

Yeni aygıt ayrıyeten bir saatte bir litre kanı tarayabiliyor. Bu manada rakiplerinden çok daha süratli bir aygıt karşımıza çıkıyor.