Gen Düzenleme Sayesinde Süper Güçlere Sahip Olabiliriz

Gen Düzenleme Sayesinde Süper Güçlere Sahip Olabiliriz

Harvard Üniversitesinden genetikçi George Church, insanlara uzun bir ömür ve üstün kahramanlardaki üzere özellikler verebilen genetik mutasyonları ve değişiklikleri listeledi.

Çılgın bir profesörün notlarına benzeyen listede her yine ilişkin olan olumlu ve olumsuz özellikler bulunuyor. Örneğin LRP5 geninde gerçekleşen özel bir mutasyon size güçlü kemikler verse de suda daha çabuk batmanıza sebep oluyor. Bahsedilen başka özellikler ortasında radyasyona karşı dayanıklılık ve su altında uzun mühlet nefesinizi tutmak bulunuyor.

Hepsini kısaca özetlememiz gerekirse liste, gen düzenleme teknolojileri daha yaygın ve daha inançlı olduğu vakit ne üzere özelliklerle karşılaşabileceğimiz hakkında bir bilgi veriyor.

Gen Düzenleme Sayesinde Süper Güçlere Sahip Olabiliriz

Listedeki genotiplerin çok azında olumsuz bir taraf bulunuyor. Bu da çeşitli genler hakkında aslında ne kadar kısıtlı bir bilgimiz olduğunu da gösteriyor. Church, yayınlanan listede kimi değişiklik ve mutasyonların önemli salık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

Örneğin bir kişinin PCSK9 genini durdurmak onun koroner hastalıkla müsabaka riskini düşürse de diyabet ve kognitif bozukluklar geliştirme ihtimalini artırıyor. CCR5 geni çıkartıldığı vakit HIV virüsüne karşı dayanıklılık artarken West Nile isimli bir virüse olan dayanıklılık düşüyor.

Şu an için insanların bu özelliklere nasıl yaklaşacağı bilinmiyor fakat birçok kişinin uzun bir mühlet hususa kaygılı yaklaşacağını söyleyebiliriz.