Kırsal Bölgelere Genişbant Altyapıları Kurulacak

Kırsal Bölgelere Genişbant Altyapıları Kurulacak

Kesintisiz ve kaliteli irtibat artık insanların temel gereksinimi haline geldi ve devletler de bu muhtaçlığı karşılamak için çeşitli formüller deniyor. Bu denemeler ülkemizde, genişbant altyapılarının gelişmesinin sıkıntı olduğu bölgelerde de gerçekleştirilecek. Devlet, genişbant altyapısı ve taşınabilir haberleşme altyapısının olmadığı bölgelere, bu hizmetlerin götürülmesi için bir plan hazırladı.

2019-2023 yılları ortasını kapsayan 11. Kalkınma Planı’na nazaran, Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar genişbant altyapısının gelişmesinin güç olduğu bölgelere yönelik özel stratejiler ortaya koyulacak. Uygulanacak stratejiler ortasında, bu bölgelere kurulacak genişbant altyapıları için teşvikler uygulanacak. Bu altyapının ticari olarak ulaştırılamadığı bölgelerde devlet devreye girerek konseyimi gerçekleştirecek.

Kırsal Bölgelere Genişbant Altyapıları Kurulacak

Bu kesimde uygulanacak siyasetler ortasında bilgi irtibat teknolojilerinde (BİT) yerli katma kıymetin artırılması da yer alıyor. Yerli katma kıymet artırımı ise kamu alımları ve kamu tarafından özel işletmecilerle yapılan yetkilendirme kontratlarındaki düzenlemeler ile gerçekleştirilecek. Ayrıyeten KOBİ’ler (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme) ve yeni kurulan şirketin gelişimine imkân sağlamak için sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturulacak.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar ortasındaki iş birliği ilerletilerek dijital dönüşüm ekosistemi oluşturulacak ve bu alanda gerçekleştirilen incelemeler, akademik çalışmalar üzere faaliyetler için Dijital Dönüşüm Araştırmaları Programı devreye sokulacak.

Dijital alanda atılacak bir başka adım da internet teşebbüsleriyle ilgili olacak. Bu teşebbüslerin doğması, büyümesi ve yatırımcılarla irtibatını hızlandıracak merkezler kurulacak.