Akdeniz'de 30 Milyar Dolarlık Doğalgaz Rezervi Bulundu

Akdeniz’de 30 Milyar Dolarlık Doğalgaz Rezervi Bulundu

Son vakitlerde Türkiye’nin en sıcak gündemi olan Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili bir argüman ortaya atıldı. Güney Kıbrıs Rum Bölümü gazetelerinden Phileleftheros, Türkiye’nin bölgedeki sondaj faaliyetleri sırasında 170 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu argüman etti. Gazete, Fatih sondaj gemisinin Baf açıklarında yaptığı çalışmalarda rezerv bulduğu argümanını ise AB askeri kaynaklarına dayandırdı.

Akdeniz'de 30 Milyar Dolarlık Doğalgaz Rezervi Bulundu

Türkiye için hem ekonomik hem de stratejik değere sahip olan Doğu Akdeniz sondaj çalışmalarıyla ilgili dış basında ortaya atılan argümanla ilgili olarak Türkiye’deki resmi makamlardan rastgele bir onaylama haberi gelmedi.

Ortaya çıkan bu sav, büsbütün Yunan basınında yer almış durumda. Ülkemizin rastgele bir açıklamasının olmadığını göz önünde bulundurursak, bu türlü bir haberin argüman olarak kalabileceğini belirtelim. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaptığı sondaj çalışmaları, başta Yunanistan olmak üzere Avrupa Birliği'nin yansısını çekmeye devam ediyor. Ülkemiz ise tüm reaksiyonlara karşın kararlı bir halde sondaj çalışmalarına devam ediyor.