Küresel Gıda Krizini Yenilebilir Böcekler Ortadan Kaldıracak

Küresel Gıda Krizini Yenilebilir Böcekler Ortadan Kaldıracak

Sürekli değişen iklim ve durmak bilmeyen nüfus artışı, dünyayı büyük bir besin krizine sürüklüyor. Yenilebilir böcekler, yüksek bir besin pahasına sahip ve et üretimine kıyasla karbon ayak izini kıymetli ölçüde düşürüyor. Ayrıyeten bu böcekler, sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak da uygun bir seçenek. Buna karşın yenilebilir böcek yetiştiriciliği, ülkemizde ve etrafımızdaki ülkelerde oldukça az görülüyor.

Küresel Gıda Krizini Yenilebilir Böcekler Ortadan Kaldıracak

Leeds Üniversitesi ve Veracruz Üniversitesi'nin yaptığı yeni bir araştırmada; mevcut böcek yetiştirme sistemlerine, işleme teknolojilerine, ticaret tekniklerine ve entomopatiye (böcek yeme pratiği) ait yeni algıları gözden geçirdiler. Tüm dünyadan toplanan datalarla bulunduğumuz coğrafyada şu an ki toplum yapısının böcek tüketmeye sıcak bakmadığı, bu nedenle gelecek jenerasyona böcek yemenin olağan bir şey olduğunu aşılamak gerektiği kanısına varıldı.

Küresel Gıda Krizini Yenilebilir Böcekler Ortadan Kaldıracak

Araştırma görevlilerinden Dr. Alan-Javier Hernández-Álvarez “Yenilebilir böcekler inanılmaz. Beşerler tarih boyunca böcekleri yemiş olsa da ve şu anda yeryüzünde 2 milyar insan böcek yese de bu bahis hakkındaki birinci araştırmalardan birini yaptık. Yenilebilir böcekler, popülasyonla birlikte artan besin talebini sürdürülebilir bir halde karşılayabilir. İnsanların böcek yemeye iğrenç gözüyle bakması, bunun gerçekleşmesinin önündeki en büyük mahzurlardan biri lakin bu yeni jenerasyonla birlikte değişebilir çünkü Avrupalı tüketiciler, bilhassa gençler yeni tatlara yönelmeye açıklar. Yenilebilir böcek tüketimini yeni jenerasyonlara aşılamalıyız” diyor.

Siz yenilebilir böceklere nasıl bakıyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.