Xiaomi CC9e'nin İşlemcisi Ortaya Çıktı

Xiaomi CC9e’nin İşlemcisi Ortaya Çıktı

Xiaomi CC9e’nin çıkışına bir gün kala aygıt Geekbench'te görüntülendi. Türlü test sonuçları da yayınlanan aygıtın hangi işlemciyi kullanacağıysa hâlâ merak konusuydu. Aygıt, bugün erken saatlerde “Xiaomi MI CC 9e” ismiyle test edildi ve ortaya çıkan sonuçlara nazaran 6 GB RAM’le piyasaya sürülecek telefon, Android 9 takviyesiyle gelecek.

Xiaomi CC9e'nin İşlemcisi Ortaya Çıktı

Test sonuçlarına nazaran telefon, 8 çekirdekli bir işlemciye sahip olacak ve işlemcinin temel suratı 1,80 GHz olacak. Ortaya çıkan bu sonuçla bir arada telefonun Snapdragon 710 isimli işlemciye sahip olacağı istikametinde dedikodular da sonlanmış oldu zira Snapdragon 710 işlemcisinin temel suratı 1,71 GHz olarak görünüyor.

Tabii ki test sonrasında telefonun hangi işlemciye sahip olduğuyla ilgili daha yerinde varsayımlar yapılmaya başlandı. Telefonun test sonuçlarına nazaran yapılan incelemeler sonucunda tek ve çoklu çekirdek puanları göz önüne alındığında aygıtta Snapdragon 655 bulunacağı tezleri yaygınlaştı. Tıpkı vakitte bu işlemcinin Qualcomm tarafından geçtiğimiz Nisan ayında açıklanmasının akabinde hiçbir telefonda kullanılmaması da bu argümanları güçlendiriyor.

Snapdragon 665 işlemcisi, Snapdragon 660 ve 636 ile tıpkı Kryo 260 çekirdeklerinden oluşuyor lakin düğüm boyutu, bahsi geçen işlemcilere kıyasla daha küçük (11 nm). Bu ortada Snapdragon 665’in suratı Snapdragon 660’tan düşük fakat Snapdragon 636’dan daha yüksek.

İddiaları güçlendiren bir başka durumsa Qualcomm’un Snapdragon 665 için yayınladığı tanıtım görüntüsünde işlemcinin yapay zekâyla fotoğrafları daha âlâ hâle getirdiğinden kelam edilmesi. Xiaomi CC9e modeli için de kamera odaklı bir pazarlama usulü tercih edilmişti. Qualcomm’un yayınladığı tanıtım görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

İddiaları güçlendiren son konu ise Xiaomi’nin yeni bir işlemciyi telefonlarında birinci kere kullanan şirket olma alışkanlığı olması. Çinli teknoloji devi; Snapdragon 710 ve Snapdragon 712 modellerini birinci kullanan şirket olmuştu. Kısaca Xiaomi CC9e, büyük ihtimalle Snapdragon 655 işlemcisine sahip olacak. Tezlerin doğruluğunu ise telefonun tanıtılmasıyla test edeceğiz.