Matematikte Erkek Öğrenciler Kızlardan Daha Başarılı

Matematikte Erkek Öğrenciler Kızlardan Daha Başarılı

Biri Paris İktisat Okulu başkası Paris Jourdan Bilim ve İktisat okulundan iki araştırmacı, matematik alanlarındaki cinsiyet farkının mümkün nedenini buldu. Araştırmaya nazaran kız öğrencilerin okuma açısından bir avantajı var. Ulusal Bilimler Akademisi'nin yayınlanan makalesinde Thomas Breda ve Clotilde Napp, dünyadaki binlerce öğrencinin imtihan puanı datalarını inceledi ve ortaya çıkan sonuçları açıkladı.

ABD’de çalışma alanlarındaki cinsiyet farkını azaltmak efor gösteriliyor. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yüklü mesleklerde bayanlardan çok erkekler var ve bu uğraşın bir kısmı, bu farkın neden bu kadar fazla olduğuna odaklanıyor. Evvelden yapılan araştırmalar, sosyalist faktörlerin, kadınsı olmayan işlerin algılanması üzere güçlü bir rol oynadığını, yani bu tıp bir alana girmek isteyen bayanların, alandaki başka bireylerin ve toplumun genelinin de dâhil olduğu üzere güçlü bir rol oynadığını göstermiştir. Bu yeni araştırmada ise ortaya çıkan sonuçlara nazaran kız öğrenciler okuma ve irtibat maharetleri konusunda erkek öğrencilere nazaran daha başarılı.

Matematikte Erkek Öğrenciler Kızlardan Daha Başarılı

Çalışma, her üç yılda bir dünya çapındaki öğrencilere verilen bir dizi test olan Memleketler arası Öğrenci Kıymetlendirme Programı'ndan (PISA) bilgilerin tahlilini içeriyor. Araştırmacılar, çalışmalarında sırf 15 yaşında olan öğrencilere odaklandılar. Araştırmacılar bu yaşın, gençlerin gelecekleri için önemli planlar yapmaya başladığı vakit olduğunu argüman ediyorlar. Öğrencileri test etmenin yanı sıra, değerlendirmelerde profesyonel maksatlarla ilgili sorular da yer aldı. Evvelce yapılan araştırmalar, öğrencilerin değerlendirmelerde rapor ettikleri alanların gerçek meslek seçimleriyle çok yakından eşleşme eğiliminde olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, ortaya çıkan dataların matematik yüklü alanlarda meslek planı yapan öğrencilerin erkek olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Ayrıyeten, erkek öğrenciler matematikte kız öğrencilere nazaran biraz daha yüksek puan alıyorlar, lakin bu manalı bir ölçüde fark oluşturmuyor. Araştırmacılar, test puanlarında daha sonra ortaya çıkabilecek cinsiyet farkını yahut matematiği bir çalışma alanı olarak hedefleyen öğrencilerin ortasındaki farkı açıklayabilecek hiçbir işaret bulunmadığını da söylüyor. Araştırmanın sonucuna nazaran, kızların matematiğe kıyasla okumada başarılı olduklarını, bunun tam karşıtı durumda da erkeklerin matematik alanında daha başarılı olduklarını ortaya çıkıyor.