Microsoft, Steam'e Daha Çok Oyun Getirecek

Microsoft, Steam’e Daha Çok Oyun Getirecek

Microsoft, daha fazla Xbox Game Studios oyununu Steam’e getirmeyi ve insanların oyun alımı için Microsoft Store’u kullanma zorunluluğunu kaldırmayı amaçlıyor. Mağaza büsbütün atıl kalmayacak, firma Xbox Game Pass sistemini bu platformdan dağıtacak. Lakin platform artık Microsoft oyunlarına erişilebilecek tek platform olmayacak.

Amaçlarının Xbox Game Studios’un bilgisayar oyunlarının pek çok mağazada bulunması olduğunu söyleyen Microsoft, “Bilgisayar oyunlarınızı nereden aldığınızı seçme bahtınızın olması gerektiğine inanıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Geçmişte Microsoft’un Steam takviyesi tartışmalı olmuştu. Birçok yeni oyun sırf Microsoft Store’a özel olarak çıkmıştı. Yani oyunlar sırf Universal Windows App olarak yer alıyordu. UWA’ların da modlamaya, ReShade üzere araçlara pek açık olmadıkları ve pek de tanınan hale gelmedikleri biliniyor.

Microsoft’un Halo Wars oyunu üzere oyunlar daha evvel Steam üzeriden yayınlanmıştı ve bugünkü açıklama öncesinde de Master Chief Collection’ın yıl içinde Steam üzerinden satışa çıkacağı belirtildi.

Age of Empires I-III Definitive Editionlar ve Gears 5, Steam’e gelecek birinci oyunlar olacak. Sea of Thieves yahut Forza Horizon üzere Microsoft Store’a özel oyunlar hakkında bir açıklama olmasa da bu oyunların da Steam’e gelmesi mümkün. Microsoft’tan gelen açıklamada, oyuncuların farklı platformlardan bir ortaya gelmeleri ve Windows 10 bilgisayarlar ile konsollar ortasında oyun oynayabilmeleri büyük ehemmiyet arz ediyor denildi. Firma, “Bütün bu oyuncular için, seçtikleri mağazadan ya da platformdan bağımsız olarak bir komünite kurmak da kritik ehemmiyet arz ediyor zira oyuncuları bir ortaya getirmeye, oyunların en büyük kitlelerini bulmalarına ve oyunculuğun, insanları oyunun gücü üzerinden birleştirmedeki gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı oluyor.” sözlerini kullandı.

Microsoft, Steam'e Daha Çok Oyun Getirecek

Sea of Thieves üzere oyunların Steam kullanıcıları ile konsol oyuncularını nasıl eşleştireceği merak konusu olsa da Microsoft’un Halo için mutlaka bir planı var.

Microsoft, oyuncuların Steam’e güvendiklerini ve oyuncuların seçenekleri olmasını sevdiklerini belirterek, ileride diğer mağazalara da Microsoft oyunları eklemek için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gelecekte GOG ya da Epic Games Store üzerinden de Microsoft oyunları satışa çıkabilir.

Yeni uygulamanın akabinde Microsoft oyunları Win 32 olarak yayınlanacak, Microsoft Store üzerinden de Win32 oyun takviyesi verilecek. Geliştiricilerin de oyunlarını tekrardan UWA haline getirmesine gerek kalmayacak.

Microsoft, Steam'e Daha Çok Oyun Getirecek

Microsoft Xbox’ın başında bulunan Phil Spencer, “Firma olarak, Windows’ta oyun oynamayı geliştirme ve desteklemekte oynadığımız rolü düşündüğümde, bilgisayarın açık yapısını güçlendirecek kararlar vermemiz, bütün oyuncuları, sevdikleri oyunları oynamak için en âlâ halde nasıl bir ortaya getirebileceğimize odaklanmamız kritik kıymet taşıyor.” diyor. Bu ideoloji, gelecekte Microsoft’un yapacağı çalışmaların temelini oluşturacak.

Microsoft planlarının hepsimi açıklamıyor, temel açıklamalar için 9 Haziran’da başlayacak olan E3’ü beklemek gerekiyor.