Mini Xbox, Stadia'nın Fiyatının Düşmesine Yol Açabilir

Mini Xbox, Stadia’nın Fiyatının Düşmesine Yol Açabilir

Bulut oyun sistemi, donanım kısıtlaması olmadığı için gelecekte oyun yayıncılarının ve oyuncuların tecrübelerini çok daha ileri taşıyacak. Kullanmak için muhtaçlık olarak gösterilen neredeyse tek şey süratli bir internet olan sistem, oyuncuların istediği oyunu farklı ekranlarda oynamasına imkan sağlayacak. Olağan ki yeni teknoloji, oyun bölümünü de büyük bir ölçüde değiştirecek.

Mini Xbox, Stadia'nın Fiyatının Düşmesine Yol Açabilir

Bulut oyun sistemlerinin görünürdeki mevcut başkanı Google, Stadia isimli sistemini tanıttığı vakit donanım konusunu neredeyse büsbütün kaldırarak sadece internet suratına dayanan bir sistemi hayranlarının beğenisine sunmuştu. Telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon üzere ekranlar aracılığıyla oyun yayını yapabilen kullanıcılara, istedikleri yerde istediği oyunu oynama talihine sahip olacağı söylenmişti. Şu an için bu hususta gündemde Google bulunuyor ve bulut oyunculuğu kullanmayı bekleyen oyun severler, sistemin gelmesi için Google'ı beklemeye başlamış durumda lakin bu durum yakın vakitte değişebilir.

Mini Xbox, Stadia'nın Fiyatının Düşmesine Yol Açabilir

Google'ın harekete geçmesinin akabinde Microsoft'un da kendi xCloud platformunu duyurması, Google'ın bu bahiste inhisar olmayacağını tüm bölümde duyurmuştu. Microsoft, hususa ait ataklarda bulunsa da sadece platform bazında değil, Xbox ile birlikte bir çıkış yapabileceğinin de sinyallerini verdi.

Mini Xbox, Stadia'nın Fiyatının Düşmesine Yol Açabilir

Bulut oyunculuğunun temel prensibi olarak sistemlerin donanıma bağlı olmadan neredeyse her araçta çalışabildiğini söylemiştik. İnternet suratının değerli olduğu bu aygıtlarda şirketler makul bir oyun tecrübesini kullanıcılarına aktarabilse de en uygun oyun tecrübesi için sadece bu mevzuya adanmış bir sistemin bulunması gerekiyor. Google, Stadia'nın full paketi için şu anda 129 dolarlık fiyat belirlemiş durumda. Microsoft'ta ise 60 dolar fiyat etiketiyle küçük Xbox'ın gelebileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un bulut oyunculuk sistemleri için 60 dolar bedelinde bir Xbox üzerine çalıştığı ortaya çıkmıştı. Şu an için bu Xbox hakkındaki bilgiler epeyce kısıtlı olsa da konsolun muhakkak yapabileceği bir şey bulunuyor: Google Stadia, içerik zenginliği, fiyatı ve erişim kolaylığı ile neredeyse alanında tekken bu teknolojinin fiyat siyasetini istediği halde belirleyebiliyor olacaktı lakin ortaya çıkması olası rekabet sonucunda Google'ın fiyat siyasetinde değişikliğe gitme ihtimali hayli yüksek.