Nissan, Pirinç Üreticilerini Rahatlatacak Bir Robot Üretti

Nissan, Pirinç Üreticilerini Rahatlatacak Bir Robot Üretti

Asya kıtası, uzun bir müddettir pirinç üretiminin büyük bir kısmına konut sahipliği yapıyor. Bu süreç boyunca beşerler, tarlaları otlardan ve böceklerden korumak için haşere ilaçları kullanmak yerine ördeklerden faydalanıyordu. Ördekler, tarlalarda gezinirken otları parçalayıp böcekleri yiyorlardı. 21. yüzyılda bu prosedür çok geniş kapsamda kullanılmıyor fakat yeni bir teknoloji, ördeklerin yaptığına emsal bir halde pirinç tarlalarını koruyabilir.

Nissan, Pirinç Üreticilerini Rahatlatacak Bir Robot Üretti

Japonya menşeili otomobil üreticisi Nissan’da çalışan bir mühendis, ördeklerin alternatifi olabilecek bir robot üretti. Gelen bilgilere nazaran robotu üreten mühendis, ürettiği prototipi Japonya’nın kuzeydoğusunda bulunan Yamagata Prefektörlüğü’nde test ediyor. Her ne kadar buluş, şimdilik büyük reklamlarla desteklenmiyor olsa da aslında teknolojinin hoş kullanımlarından biri diyebiliriz. Nissan’ın YouTube kanalında robotun bir görüntüsü da paylaşıldı. Görüntü şimdilik maalesef Türkçe ya da İngilizce altyazıya sahip değil lakin görüntü, robotun tasarımı ve işleyişiyle ilgili bilgiler barındırıyor.

Biraz aygıttan bahsedecek olursak robotun ismi Aigamo. İsmini eski vakitlerde kullanılan bir ördek cinsinden alan robot, 1,5 kilogram tartısında ve boyutu da robot süpürgelere çok yakın. Robotun alt tarafında bulunan iki adet kauçuk fırça, ördeklerin ayaklarından esinlenilerek yaratılmış. Robot bu fırçalar sayesinde suyu karıştırarak yabani otların kök salmasına mahzur oluyor.

Buluşun Japonya’da azalma eğilimi gösteren ve yaşlanan jenerasyondan ötürü tehdit altında olan pirinç üreticiliğinin kurtuluşu olabileceği düşünülüyor.