Öykü Arin’in Annesinden Duygu Yüklü Paylaşım

Öykü Arin’in Annesinden Duygu Yüklü Paylaşım

Küçük Hikaye Arin, kanser hastalığıyla çaba ederken ilik arayışıyla bütün Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Babasından alınan ilik dokusunun uyumlu çıkmasıyla yeni bir umuda kavuşan küçük kızın annesinden his yüklü bir paylaşım geldi. 

Öykü Arin’in Annesinden Duygu Yüklü Paylaşım

Steril odadan çıkarılan, hatta vakit zaman konutuna de gitmesine müsaade verilen Hikaye Arin Yazıcı’nın tedavisi olumlu tarafta ilerlemeye devam ediyor. Küçük kızın annesi Hareket Şen Yazıcı, Twitter hesabından kızının kelebek kostümü içerisinde dans ettiği bir görüntü paylaştı. 

Eylem Şen Yazıcı, paylaşımında “Bir çocuğun, bir insanın hayata tutunmasını sağlamak için kanatlandırmak sizin elinizde. Kök hücre bağışı yapın. Donör olun, vazgeçmeyin, verdiğiniz kan numunelerinin takipçisi olun” sözünü kullandı. 

Kısa müddette binlerce izlenmeye ve yüzlerce paylaşıma ulaşan görüntü, izleyenleri duygulandırdı. Geçen yılın kasım ayında Juvenil Miyelomonostik Lösemi (JMML) teşhisi konulan çocuğa birinci evvel annesinden ilik nakli yapılmıştı. O nakilde uyumsuzluk sorunu yaşanınca babadan alınan kök hücre kullanılmıştı. 

Kök Hücre Bağışçısı Nasıl Olunur?

Kan verme, kök hücre bağışı yapma süreçleriyle ülkemizde Kızılay ilgileniyor. kanver.org internet sitesinde yer alan pasajda açıklanan bağışçı olma prosedürü şu biçimde işliyor: 

“Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Şayet bağışı kabul ederseniz, İstekli Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylamanız sizden istenir. Akabinde kan kümenizin belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınır. Testler sonucunda rastgele bir enfeksiyon casusu tespit edilir ise bağışçı olamazsınız ve bu mevzuda bilgilendirilirsiniz. Şayet enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucunuz negatif ise kan örneğiniz HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinizin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır.

Periferik kök hücre yahut kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olmak istiyorsanız ülkemizde ve dünyada nakil olmayı bekleyen rastgele bir hasta için sizin bilgileriniz de değerlendirmeye alınacaktır.”

Webtekno grubu olarak bütün hastalara acil şifalar diliyoruz.

[TWITTER:1152626102600384513][/TWITTER