ABD, Yeni Jammer Teknolojisi ile İran Drone’unu Düşürdü

ABD, Yeni Jammer Teknolojisi ile İran Drone’unu Düşürdü

Son devirde pek çok ülke, savunma endüstrinde yeni sistemler deniyor. Bunlardan bir tanesi de ABD Deniz Kuvvetlerinin kullandığı MADIS isimli drone aykırısı teknoloji. Bu teknolojiye sahip olan USS Boxer gemisi, İran’a ilişkin bir drone’u düşürdü.

MADIS (Marine Air Defense Integrated System/Deniz Hava Savunma Entegre Sistemi) isimli teknoloji, droneların irtibat kurmasını sağlayan sinyalleri engelleyebiliyor. MADIS droneları gerekirse ateş ederek de vurabiliyor fakat bu olayda ateş edilmedi. 

ABD Savunma Bakanlığı, resmi olarak drone’u etkisiz hale getirmek için ne kullandıklarını açıklamadı fakat USS Boxer’in üzerinde MADIS bulunuyordu. Aşağıdaki fotoğrafta aracı kısmen görebiliyoruz. 

ABD, Yeni Jammer Teknolojisi ile İran Drone’unu Düşürdü

Bu olay, son devirde savunma endüstrinde yaşanan değişimleri de tekrar gündeme getirdi. ABD ordusu üzere ordular, rakiplerine karşı ateş etmeyi gerektirmeyen tahliller geliştiriyor. Daha evvel de ABD’nin İran füze denetim sistemini devre dışı bırakan bir siber hücum yaptığı belirtiliyor. Bu şekil yaklaşımlar, teoride sıcak çatışmaları engelleyebiliyor. 

Buradaki temel soru, bu atılımların klâsik usullerle cevaplanıp cevaplanmayacağında yatıyor. İran şimdi tam kapsamlı bir karşı taarruz başlatmadı. Görece yumuşak müdahalelerin sert yansıları engelleyemeyebileceği de bir ihtimal olarak gözüküyor.