Piyasaya Ders Veren Elektrikli Otomobil: Renault Trezor

Piyasaya Ders Veren Elektrikli Otomobil: Renault Trezor

Renault, Trezor ismini verdiği konsept arabasını 2016 yılında ortaya çıkarmıştı. Daha sonrasında Trezor, Cenevre Araba Fuarı’nda 2016 Yılının Konsept Otomobili ünvanına sahip olmuştu. Aracın tasarımı, gelecekteki araçlara ilham niteliğindeydi. O günden bu yana arabanın üzerine çıkan çok az üretici görüldü. Biz de bu vesileyle size arabası tekrar göstermek istedik.

Renault Trezor, büsbütün elektrikli bir harika araba:

Piyasaya Ders Veren Elektrikli Otomobil: Renault Trezor

Otomobilin bir adet önünde, bir adet geride olmak üzere iki bataryası var. Bu yerleşim, arabanın yük istikrarını de eşitlemeye yarıyor. Her iki batarya da kendi soğutma sistemine sahip. Kaputun üzerinde bulunan altıgen biçimindeki kapaklar, hem tasarım açısından çok hoş görünüyor, hem de soğutma sisteminin bir modülü olarak vazife alıyor. Bu kapakların açılıp kapanması, arabanın “nefes aldığı” görünümünü veriyor. 

Renault Trezor’un elektrik motoru, 260 kW, yani 350 beygir güç üretiyor. 380 Nm tork üretebilen bu güçlü canavarın 0’dan 100 km/saat sürate çıkması ise 4 saniyeden kısa bir mühlet alıyor. Araçta 3 farklı sürüş modu olacak. Standart, spor ve otonom moduna sahip olacak aracın otonom modunda, aracın gerisinde ve yanlarında logolar aydınlanıyor ve araç kendi kendine sürüş moduna geçtiğini, yoldaki öteki araçlara da aşikâr ediyor. Aracın içine binilebilmesi için ise gövdenin üst kısmı üst yanlışsız kaldırılıyor. Bu da araca fütüristik bir hava katıyor.

Piyasaya Ders Veren Elektrikli Otomobil: Renault Trezor

Geleneksel dizaynların aksine keskin çizgilere sahip tasarımıyla Trezor, tam olarak geleceği yansıtıyor diyebiliriz. Aracın cam kısımlarında, kırmızı renkler kullanılmış ve araca hoş bir görünüm katmış. Aracın içinde bir de multimedya ekran bulunuyor. Multimedya ekran, OLED teknolojisi ile birlikte sunulacak. Aracın 2020’nin akabinde otonom teknolojisi (hands-off/eyes-off) ile birlikte üretime geçmesi bekleniyor. Trezor, gelecekteki araçların dizaynlarına direkt ilham kaynağı olacak üzere gözüküyor. 

Otomobil hakkında daha fazla ayrıntısı merak ediyorsanız, aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz: