Robotlara Karşı Empati Duymalı mıyız?

Robotlara Karşı Empati Duymalı mıyız?

Robotların yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle birlikte birçok husus da ortaya çıkacak üzere görünüyor. Hatta yakın vakitte ‘robot etiği’ formunda bir kavram bile ortaya çıkabilir. Tüm bu cümlelerimiz şu an için bir mana tabir etmiyorsa haberimizdeki görüntüyü izlediğiniz vakit mana kazanacaklarını söyleyebiliriz.

Mühendislik firması Boston Dynamics’in üzerinde çalıştığı Atlas isimli robotun bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir görseline makus davranılan bir görüntü, Boston Dynamics tarafından paylaşıldı. Görüntüde robota tekmeler atıldı, vuruldu hem de ateş edildi.

Robotlara Karşı Empati Duymalı mıyız?

Videoyu birinci gördüğünüzde içinizden görüntünün gerçek olduğunu düşünmüş olabilirsiniz fakat görüntünün düzmece olduğunu söyleyelim. Görüntünün uydurma olduğunu bilseniz bile robota makus davranıldığı için içiniz berbat olmuş olabilir ya da kendinize “Zavallı şeyi neden incitiyorlar?” formunda bir soru sormuş olabilirsiniz. Robot olduğu için hissedemiyor olsa da bu, sahiplerinin robota bu formda davranmasını haklı çıkarmıyor.

Peki, mevzumuza geri dönecek olursak robotlar empatiyi hak ediyor mu? Gelecekte robot hakları için gayret eden bireyler konusunda endişelenmeli miyiz? Bu sorular şu an için size anlamsız ya da değersiz geliyor olabilir fakat birkaç yıl içinde önemli tartışma konusu olmaya müsait olduklarını belirtmekte yarar var.

Yukarıdaki görüntüde da gördüğünüz üzere robota sandalyeyle ve sopayla vuruluyor. En can alıcı kısımlardan biriyse (belirli bir mühlet için) robota ne yapılırsa yapılsın robot istenileni yapmaya devam ediyor. Bu da bizi kıymetli bir soruya itiyor: Robotları incitmemiz yanlışsız mu?

Şunu çabucak söyleyelim: Robotları incitmeniz diye bir şey kelam konusu değil. Robotların şuuru yoktur ve acıyı hissedemezler. Öbür bir deyişle bir tabak yere düştüğünde ya da bir otomobil modüllerine ayrıldığında üzülüyorsanız robotlar için de üzülebilirsiniz.

Robotlara Karşı Empati Duymalı mıyız?

Tüm bunları anlatırken “Robota üzülenler de var mıdır?” biçiminde sorular soruyorsanız size bu mevzuda araştırmaların olduğunu da söyleyelim. Birçok araştırmanın sonucuna nazaran beşerler, çok kolay halde robotlara insan üzere davranabiliyor. “Beni kapatma” diyen bir robotu kapattığımızda üzüldüğümüz ve ‘özel kısımlarına’ dokunduğumuzda makus hissettiğimiz, araştırmalar sonucunda ortaya kondu.

Kısaca özetlememiz gerekirse şu an için bilgisayar imali manzaralarla eğleniyoruz lakin yakın gelecekte bu yazı önemli bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkacak.