Samsung, Galaxy Fold'u Düzeltti Ancak Mate X'in Başı Dertte

Samsung, Galaxy Fold’u Düzeltti Ancak Mate X’in Başı Dertte

Samsung, Galaxy Fold’un son çıkış tarihi için hazırlanıyor. Güney Koreli şirket, katlanabilir birinci telefonu olan Galaxy Fold’u piyasaya sürmeden test ettirmiş olsa da katlanabilir ekranlarda oluşan hasarların çokluğu, Samsung’u Galaxy Fold için bir güncelleme yapmaya götürdü. Güney Kore medyasına göre Samsung, Fold’un göze çarpan problemlerini cihazı daha esnek bir ekranla kaplayarak çözmeyi başardı.

Samsung, Huawei’nin katlanır telefonu olan Mate X’in lansmanını gölgede bırakmak için önümüzdeki ay Galaxy Fold’u büsbütün test edip rastgele bir sıkıntıyla karşılanmazsa piyasaya sürecek. Bununla birlikte Huawei Mate X’i bekleyenler için makus bir haber var.

Samsung, Galaxy Fold'u Düzeltti Ancak Mate X'in Başı Dertte

Huawei’nin esnek OLED ekran tedarikçisi BOE, ekran teknolojisinde kullandığı yapıştırıcıyı Amerikalı şirket 3M’den tedarik ediyor lakin ABD'de çıkan yasaya nazaran Amerikalı şirketler Huawei ile iş yapamıyor. Bu, Huawei’nin katlanabilir telefonlarının geleceği açısından uygun bir işaret olarak görünmüyor.

Samsung tarafı ise Huawei kadar düşünceli değil. Samsung’dan Hyuk Lee, katlanabilir telefon pazarı için epeyce optimist. Mevcut OLED ekranlardan daha ince bir ekrana muhtaçlık duyduklarını belirten Lee, “Üç yıl içerisinde 200.000 katlamaya dayanabilsek bile katlanabilir ekranlara özel yazılımlar geliştirmemiz gerekiyor” diyor.

Ayrıca Lee, ekran fiyatlarının düşmesiyle birlikte 1.000 dolara bile katlanabilir telefonlar satın alabileceğimizden eminken katlanır telefon pazarının bu yıl 1 milyon dolara, gelecek yıl ise yaklaşık 6 milyona çıkmasını umuyor.

Hatırlayacak olursak Samsung, Galaxy Fold’un dizaynında da birtakım değişikliklere gitmişti. Ekrandaki kaplamaları düzgünleştiren firma, telefonun katlandığında menteşe kısmındaki boşluk nedeniyle de birçok tenkit almıştı. Görünene nazaran şirket, bu sıkıntı üzerinde çalışmış ve menteşe aralığını ek bir sinema katmanıyla çözmüş. Menteşe boşluğunun giderilmesiyle ilgili Lee: “Ekran ve menteşe ortasına yeni bir sinema katmanı koymanın dezavantajlarımızı tamamlayacağını düşünüyorduk. Artık bir fark olduğu kesin” dedi.