Sanal Gerçeklik, Hücrelerin Görüntülenmesinde Kullanılacak

Sanal Gerçeklik, Hücrelerin Görüntülenmesinde Kullanılacak

Hücrelerin 2 boyutlu görüntülenmesiyle elde edilen bilgiler, tıp bilimini belli bir yer kadar getirdi. Artık hücreleri daha ayrıntılı incelemek gerekiyor lakin 3 boyutlu mikroskop teknolojisi, çözümlemesi çok sıkıntı olan gereğinden fazla data üretiyor. Carnegie Mellon Üniversitesi ve Virginia Mason Hastanesi birlikte çalışarak bu güç durumu kolaylaştıran bir araç geliştirdi.

Sanal Gerçeklik, Hücrelerin Görüntülenmesinde Kullanılacak

Araştırmacılar, bilim insanlarının hücrelerin içinde gezebilmesini sağlayan bir teknoloji ürettiler. Takım üyeleri, sanal gerçeklik ve örnekleri 100 kezden fazla büyütebilen bir mikroskobu birleştirerek evvelce işlenmesi çok sıkıntı olan bilgilerin incelenmesini çok daha kolay hâle getirdi. Hücreler resimlendikten, adlandırıldıktan ve derlendikten sonra özel bir teknikle 2 boyutlu ortamdan 3 boyutlu ortama aktarılıyor.

Bu çalışma, tıp için büyük bir ehemmiyet taşıyor. Araştırma grubu 'ExMicroVR' adını verdikleri aracın hastalıkların araştırılmasına yardımcı olmasını umuyor. Aynı anda 6 kişi, bu 3 boyutlu dataya erişim sağlayabiliyor ve böylelikle bilim insanlarının ekip hâlinde çalışmalarına da imkan sunuluyor. Ayrıca Carnegie Mellon Üniversitesi, ExMicroVR’ın gelişmekte olan ülkelerde bile ekonomik ve ulaşılabilir olmasını istiyor. Böylelikle pahalı mikroskoplara olan muhtaçlığı ve tıp alanında yapılan çalışmaların müddetini azaltmayı amaçlıyorlar.