Satranç Ustası Turnuvada Telefonuyla Hile Yaparken Yakalandı

Satranç Ustası Turnuvada Telefonuyla Hile Yaparken Yakalandı

Fransa'da düzenlenen bir satranç turnuvasına ünlü satranç ustası Igors Rausis'in hile yapması damga vurdu. Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından yapılan açıklamada Rausis'in oyun sırasında akıllı telefon kullanarak hile yaptığı belirtildi.

Satranç Ustası Turnuvada Telefonuyla Hile Yaparken Yakalandı

Turnuvanın düzenlendiği salonda bulunan akıllı telefon, Rausis'in foyasını açığa çıkardı. Daha sonra yapılan incelemeler sonucu hile yaptığı tespit edilen Rausis, kabahatini kendi ağzıyla da itiraf etti. Chess.com'un aktardığına nazaran 'usta' oyuncu, bahisle ilgili “Oyun sırasında telefonumu kullandığımı yazılı bir açıklamayla belirttim. Daha ne söyleyebilirim? Bu, herkes için uygun bir ders oldu; ben hariç. Ben aslında son oyunumu oynamıştım” açıklamasını yaptı.

FIDE Genel Müdürü Emil Sutovsky de Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla Rausis hakkında daha evvel de hile kuşkuları bulunduğunu açıkladı ve satrançta yapılan hileleri önlemek için değerli geliştirmeler yaptıklarını belirtti. Ayrıyeten Sutovsky, Rausis'in Fransız polisine de ihbar edildiğini açıkladı. Sutovsky'nin tam açıklaması şu halde: “Rausis turnuvadan diskalifiye edildi ve tüm kanıtlar etik heyetine sevk edilecek. Satrançta hileyi büsbütün önlemek mümkün değil fakat yakalanma ihtimali eskisine nazaran çok daha yüksek; ayrıyeten cezaları da daha caydırıcı hâle getireceğiz.”

Satranç Ustası Turnuvada Telefonuyla Hile Yaparken Yakalandı

58 yaşındaki Sovyetler Birliği doğumlu usta satranç oyuncusu Igors Rausis, günümüz itibariyle Çek Cumhuriyeti'ni temsilen turnuvalara katılıyor. Daha öncesinde ise Letonya ve Bangladeş ismine turnuvalara katılan Rausis, 1992 yılında “büyük usta” unvanını almıştı. FIDE'ye nazaran dünyanın en yeterli 53. satranç oyuncusu olan Rausis'in bundan sonra profesyonel olarak satranç oynama ihtimali kalmamış üzere görünüyor.