Spotify, Spotify Lite İsimli Uygulamasını Duyurdu

Spotify, Spotify Lite İsimli Uygulamasını Duyurdu

Spotify, daha düşük bellekli bir telefonda ya da zayıf internetli bir ortamda işinizi ziyadesiyle kolaylaştıracak olan uygulaması Spotify Lite'ı duyurdu. 10 MB pahasındaki uygulaması sayesinde akıllı telefonlarda fazla yer kaplamayan uygulama, eski uygulamanın sunduğu birçok özelliği sunmaya da devam ediyor.

Spotify, Spotify Lite İsimli Uygulamasını Duyurdu

Spotify'ın açıklamalarına nazaran temel uygulamadaki özelliklerin %90'ı, Lite uygulamada da bulunuyor. Kaldırılan özellikler ortasındaysa görüntüler ve kapak sanatkarları üzere müzik tecrübesini etkilemeyen ögeler bulunuyor.

Spotify Lite, şu an için Android 4.3 ya da daha yeni bir Android sürümünü kullanan aygıtlarla sonlandırıyor. Uygulama, birebir vakitte internet kotasını doldurmaktan korkanlar için de bir çeşit hatırlatıcı bir bilhassa birlikte geliyor.

Spotify, Spotify Lite İsimli Uygulamasını Duyurdu

TechCrunch'a konuşan bir Spotify sözcüsü, Spotify Lite uygulamasının şu an için iOS sürümüne gelmesi üzere bir şeyin düşünülmediğini belirtti.

Spotify, bu uygulamanın temel hedefi olarak kullanıcı kitlesini artırmak olduğunu belirtti. Bilhassa yeni gelişen ve genelde eski telefon modellerini kullanan pazarlardaki kullanıcılara daha hafif bir uygulama sunmak isteyen Spotify, bu biçimde kullanıcılarına kolay bir Spotify sunmayı amaçlıyor.

Google Play Store'un bilgilerine nazaran Spotify Lite, bir milyon indirmeyi aşmış durumda. Spotify'ın uygulama üzerinde daha fazla reklam yapması durumunda bu sayının çok daha fazla artacağı, sonucunda müşteri sayısını da artıracağı düşünülüyor. Müşteri konusunda önemli bir kitleye sahip olan Spotify, 217 milyon kullanıcının uygulamalarını kullandığını, bu kullanıcıların 100 milyonunun abone olduğunu sav ediyor.

Spotify'ın Lite uygulaması şu anda Türkiye'nin içerisinde bulunmadığı 36 ülkede indirilebilir durumda. Spotify'ın uygulamayı çıkartmaktaki hedefi olan eski telefon kullanımına bakıldığı vakit uygulamanın gelecekte ülkemizde de yayınlanabileceğini söyleyebiliriz.