Star Trek’teki Şeffaf Alüminyum Gerçek Olmaya Çok Yakın

Star Trek’teki Şeffaf Alüminyum Gerçek Olmaya Çok Yakın

1986 yılında vizyona giren 4. Star Trek sineması, transparan alüminyum konseptini hayatımıza sokmuştu. O günden bu yana, bu çeşit gereçler üretilip üretilemeyeceği büyük bir merak konusu idi. Araştırmacılar, bu bahiste kıymetli bir ilerleme kaydetti. 

Gerçek hayatta büsbütün transparan bir alüminyum yapısı üretmemiz mümkün değil. Tekrar de o noktaya yaklaşmamızı sağlayan, alüminyum bileşenli iki seramik çeşidi var: magnezyum alüminat ve alüminyum oksinitrür. Her iki bileşik de sert ve ince olsa da alüminyum oksitnitrünün özellikleri daha dikkat cazip. 

Star Trek’teki Şeffaf Alüminyum Gerçek Olmaya Çok Yakın

Alüminyum oksinitrür, yüksek ısı ve basınca maruz kalmış alüminat tozu bileşenlerinden oluşuyor. Daha sonra soğutulan bu seramik, cilalanıp istenilen biçime getiriliyor. 

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), 2006 yılında bu unsur üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. O projenin iştirakçilerinden olan Surnet Corporation, bugün bu malzemeyi ALON ismi altında ticari olarak üretiyor. 

Wonder World isimli YouTube kanalında bu gerecin üretimine, kurşun geçirmez cam ile karşıaştırmasına ve zırh üretimi dışındaki potansiyel kullanım alanlarına dair bilgiler veriliyor. Görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz.