Stonehenge'in Yapımında Domuz Yağı Kullanılmış Olabilir

Stonehenge’in Yapımında Domuz Yağı Kullanılmış Olabilir

Birleşik Krallık, Wiltshire'da bulunan ve 30 tonluk taşlardan oluşan Stonehenge, nasıl inşa edildiği konusunda hâlâ sorular olan yapılar ortasında bulunuyor. Birçok kişi yapının nasıl yapıldığı konusunda teoriler üretirken içerisinde domuz yağı bulunan bir çömleğin bulunmasıyla birlikte yağın inşa esnasında da kullanılabileceği ortaya kondu.

Arkeologlar, geçmişte çömleklerde bulunan ağır oranlardaki domuz yağının, Stonehenge'de çalışan personellere yemek yapılırken kullanıldığı düşünülüyordu. Evvelki çağlarda yaşamış olan beşerler domuzları çömleklere koymuş olsaydı, onları çok küçük modüller halinde yerleştirmek zorunda kalırdı. Araştırma alanının etrafında yapılan kazıların sonucundaysa domuz kemiklerinin tümden bulunduğu ve kesilmediği ortaya çıktı.

Stonehenge'in Yapımında Domuz Yağı Kullanılmış Olabilir

Tam bir halde bulunan domuz kemikleri, birebir vakitte uçları yanmış bir formda keşfedildi. Bu da domuzların bir bütün olarak ateşte pişirildiğini gösterdi. Tüm bu bilgilerin sonucunda domuz yağının diğer bir halde değerlendirilmiş olabileceği fikri ortaya atıldı.

Stonehenge'i inşa etmek için 30 tonluk taşların 30 kilometre öteden getirildiği biliniyor. Daha küçük taşların da 140 kilometreye kadar uzaklıklardan getirildiği söyleniyor. Bu taşları bu kadar uzak aralardan getirmek için emekçilerin taşları kalaslar üzerinde taşıdığı düşünülüyor. Bilim insanları, kalasların yağlama kademesinde domuz yağının kullanılmış olabileceğini tabir etti.