MediaTek, Oyuncu Telefonlarına Özel Yonga Setini Duyurdu

MediaTek, Oyuncu Telefonlarına Özel Yonga Setini Duyurdu

Başarılı yonga seti üreticisi MediaTek, oyuncu telefonlarına özel ürettiği birinci taşınabilir yonga seti Helio G90'ı duyurdu. Sırf bir tanıtım posterini yayınlayan MediaTek, çok bir bilgi vermese de yonga seti hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Herhangi bir resmi açıklama olmasa da yeni yonga setinin iki adet 2,2 GHz'lik Cortex-A75 ve altı adet 2,0 GHz'lik Cortex-A55'lik çekirdeği kullanan Helio P90 tabanlı olduğu düşünülüyor. P90'ın grafik sürece ünitesine baktığımız vakit, Helio P70'te kullanılan Mali-G72 MP3'ten %15 daha fazla performans sunan 970 MHz'lik PowerVR GM9446'yı görebiliyoruz.

MediaTek, Oyuncu Telefonlarına Özel Yonga Setini Duyurdu

Şu an için G90'ın misal bir grafik sürece birimi kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. MediaTek, Kirin yonga setlerinde kullanılan oyun modları üzere bir modla oyun tecrübesini geliştirmeyi amaçlayabilir. Tekrar de çok daha güçlü bir grafik sürece ünitesi olan ARM'de olduğu üzere Mali-G76 ve G77 grafik çekirdeklerini görmemiz de mümkün.

Oyuncu telefonlarının gitgide yaygınlaşmasıyla birlikte bu usuldeki telefonlarda kullanılan teknolojiler de geliştirilmeye devam ediliyor. Oyuncu telefonlarının aldığı en büyük eleştiriyse amiral gemileriyle misal işlemcileri kullanmalarından kaynaklanıyor. Helio G90 ve Snapdragon 855 Plus üzere işlemcilerle birlikte oyuncu telefonlarının soğutma ve oyun modu üzere özelliklerini geliştirmesi bekleniyor.