Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Kamera icat edildiğinden beri, yalnızca günlük hayatımızı değil en büyük anlarımızdan en vahşet dolu anlarımıza kadar insanlık tarihini de belgeleyecek çok yararlı bir araç oldu. Dünyada yıllar boyunca birçok değişik olay yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek. Yıllar boyunca çekilen ve insanlığın her türlü fotoğrafını gözler önüne seren, tüm vakitlerin en değişik imgelerini sizler için derledik. Haydi gelin daima birlikte bu 15 fotoğrafa daima birlikte bakalım.

1.Dominic Operasyonu Nükleer Silah Denemesi:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Bu fotoğraf, ABD'nin “Dominik Operasyonu” ismi altında 11 Mayıs 1962'de sualtında gerçekleştirdiği nükleer silah testini gösteriyor. Bu özel test, denizaltı aksisi füzeleri ve Sovyet denizaltılarına hasar vermek için tasarlanmış özel W44 nükleer silahları içeriyordu.

2.Capitol Binasının Merdivenlerinden İnen Bisiklet:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

1880'de çekilen bu ikonik fotoğraf, Washington Bisiklet Kulübü üyesi Will Robertston’u ABD Capitol binasının merdivenlerinden aşağı inerken gösteriyor. Değişik bir dizayna sahip olan bisiklet o yıllardan beri insanların bisiklet geliştirmeye meraklı olduğunu gözler önüne seriyor.

3.Özgürlük Anıtı’nın Üretim Basamağı:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Yıllar boyunca Özgürlük Anıtı’nın birçok fotoğrafını gördük, lakin üretim kademesinde çekilen fotoğrafları hiç gördünüz mü? Bu fotoğraf Özgürlük Anıtı’nın yapılırken çekilen bir imgesi. Birinci evvel Fransa’da üretimine başlanan heykel daha sonra New York’a gönderilmiş ve orada imali tamamlanmış.

4.Apple'ın Fanlarına Özel Ürettiği Kıyafetleri:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Apple yıllar boyunca değişik, ilham verici ve etkileyici dizaynlar yarattı. Bu tasarım çizgisiyle çok büyük başarılara imza attı. Lakin firmanın 1980’lerde kendi fanlarına özel ürettiği kıyafetlerin dizaynına baktığımızda bu tasarım çizgisini göremiyoruz. Epey farklı dizaynlara sahip olan bu kıyafetler o devir epeyce konuşulmuş.

5.F-18’in Ses Suratını Aştığı An:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Bu süper manzara, ses suratını aşan bir uçağın transonik hâle geldiğinde ne olduğunu bizlere gösteriyor. Buhar konisi olarak bilinen bu imaj, yüksek süratte nemli havadan geçen uçağın etrafında oluşan bir su bulutudur. Birinci ses suratını aşan uçuş, 1947 yılının Ekim ayında gerçekleşti fakat o zamanki teknolojiler ile kayıt altına alınamadı.

6.Motorola'nın İlk Uzaktan Kumandasının Afişi:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Günümüzde TV’mizi sesimiz, akıllı asistanlarımız ve daha birçok şeyle denetim edebiliyoruz. Teknoloji çok yol kat etti ancak işler 1960’larda çok farklıydı. Daha TV kanalları bile yeni yeni ortaya çıkmaya başlarken Motorola 1956 yılında birinci sefer televizyon için ürettiği uzaktan kumandasını tanıtıyordu. Motorola uzaktan kumandayı birinci çıkaran şirket değildi fakat bu afişle bir arada daha sonra gelecek olan kumanda teknolojisine taraf verdiler. Afişte kullanılan ‘uzaktan kumandalı TV ile kendinizi şımartın’ sloganı uzaktan kumandanın mukadderatını çizdi.

7.Vebadan Korunmak İçin Üretilen Maskeler:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

1912’de çekilen bu imaj, üniformalı emekçilerin vebaya yakalanmamaları için özel üretilmiş maskeleri gösteriyor. Bu beşerler o sırada Filipinler’de yayılan veba salgınını araştırmakla sorumlulardı.

8.Yıldırım’ın Çekilen Birinci Fotoğrafı:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Bu gördüğünüz yıldırım fotoğrafı, 1882 yılında William Jennigs tarafından çekilen birinci yıldırım fotoğrafı. Tabiat fotoğrafçılığı ismine tarihi bir imaj olduğu kesin.

9.Mars’ta Çekilen Selfie:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

İnsanlar son yıllarda selfie akımına kapılmış giderken bir selfie de Mars’tan geldi. NASA’nın Mars’a gönderdiği ‘Curiosity’ aracılığıyla çekilen selfie, Mars hakkında da bilgiler veren tarihi bir fotoğraf.

10. Cape Canaveral'dan Fırlatılan Birinci Roket:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

NASA’dan gelen bu imaj, 1950’lerde Cape Canaveral’dan fırlatılan birinci roketi gösteriyor. Cape Canavarel, NASA’nın uzaya roketlerini gönderdiği bölge. Bumper 2 isimli bu roket o tarihte yeni bir rekor kırmıştı.

11. Donan Niagara Şelalesi:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

1900’lerin başında çekilmiş olan bu fotoğraf, Niagara Şelalesi’nin donmuş formunu gösteriyor. Fotoğraf hayli mükemmel görünüyor.

12. Galileo’nun Ay Çizimleri:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Galileo, astronomi, çağdaş fizik, bilimsel sistem ve çağdaş bilim de dâhil olmak üzere birçok bilimin babası olarak biliniyor. 1610’da teleskopla gözlediği ayın imajlarını çizdiği bu manzaralar şu anki ay fotoğrafları kadar ilgi alımlı gelmeyebilir ancak o yıllarda bu çizimler inanılmaz derecede etkileyici.

13. Havada Uçağın Motorunu Çalıştıran Pilot:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

1960’lardan kalma bu fotoğraf, havada pervanesini elle tekrar başlatan yürekli bir pilotu gösteriyor. Fotoğrafı çeken fotoğrafçının açıklamasına nazaran, fotoğrafta pilot tek başına üzere görünüyor fakat uçakta öteki bir pilot daha var ve pilot bir iple uçağa bağlanmış.

14. Dünya Ticaret Merkezinin Üretim Basamağı:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

2001’de terör hücumuyla yerle bir olan, İkiz Kuleler olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi’nin inşaatı 1966 yılında başladı ve 1973 yılına kadar sürdü. Kuleler yapılırken çekilen bu hoş fotoğraf ise görünümün ne kadar hoş olduğunu gösteriyor.

15. Birinci Satılan Disneyland Bileti:

Tarihe Geçmiş 15 Etkileyici Fotoğraf

Disneyland 1955 yılında kapılarını açtı ve birinci bilet Walt Disney’in kardeşi Roy O. Disney tarafından 1 dolara satın alındı. Fakat birinci gerçek müşteri, David MacPherson isminde bir üniversite öğrencisiydi. Gece saat 2’de sıraya giren 6.000’i aşkın kişinin ortasından birinci olan MacPherson ömür uzunluğu fiyatsız giriş hakkını elde etti. Bu fotoğraf ise Disneyland’in satın alınan birinci biletini gösteriyor.