Telefon Bağımlılığınızı Yok Edecek Özellik: Ekran Süresi

Telefon Bağımlılığınızı Yok Edecek Özellik: Ekran Süresi

Ekran Mühleti, size telefonu kullanma sürenizi kısıtlama imkanı veriyor fakat maalesef bu kadarı kâfi değil. Ekran Mühleti özelliğinin bir negatif noktası, çok kolay bir biçimde “hile” yapabilmeniz. Telefon, bir Cumartesi gününde telefonu yaklaşık 127 sefer aldığınızı size belirterek telefon bağımlılığınızı azaltmanız için kendinize kelam verdirtebilir lakin bu kadarı kâfi olmayabiliyor. 

Ekran Müddeti özelliğini kullanarak uygulamalarda bir müddet vakit harcadıktan sonra telefonun uygulamaları kitlemesini sağlayabilirsiniz fakat burada hile konusu devreye giriyor:

Telefon Bağımlılığınızı Yok Edecek Özellik: Ekran Süresi

Örneğin o gün uygulamada geçireceğiniz süreyi 30 dakikaya ayarladınız. 30 dakika sonra, telefonun ekranına “Bugünlük kullanım sonunuza ulaştınız” üzere bir bildirim ekranı geliyor. Buraya kadar her şey hoş fakat çıkan bildirim ekranında, telefonunuzu kullanmak için ayrıyeten kendinize 15 dakika, 1 saat ve hatta gün uzunluğu üzere müddetler verebiliyorsunuz. Bu da “ya şu iletiye da bakayım o denli bırakırım” tongasına düşüp, tahminen de devamlı bu mazeretle telefonu açarak telefonunuzdan uzaklaşamamanıza sebep olabilir. Bu durumda Ekran Mühleti özelliğinin pek de işe yarandığı söylenemez. 

Özelliğin bir eksiği de kısıtlı geçmiş hududu. Özellik, sadece haftalık olarak telefonu ne kadar kullandığınız bilgisini sunuyor. Sonuç olarak Ekran Süresi’ni kullanmak, telefon kullanımınızı azaltmakta ve çok müddetleri olağan mühletlere indirgemekte yardımcı olabilecek bir özellik. Kimi eksiklerinin bulunduğu da bir gerçek ancak hiçbiri düzeltilemeyecek eksiklikler değil. Apple yorumları dikkate alarak hareket ederse, özellik çok kullanışlı bir hale gelecektir.