The Elder Scrolls 6'in Oyun Motoru Ne Olacak?

The Elder Scrolls 6’in Oyun Motoru Ne Olacak?

The Elder Scrolls 6’nın oyun motoru hayli tartışılan bir mevzu. Oyunun çıkmasına daha yıllar olsa da oyunun hangi oyun motoru ile yapılacağı kimileri için kıymetli ancak yeni bir oyun motorunun olup olmayacağı; bir anda cevaplaması imkânsız, karşılığı ise çok karmaşık bir soru. Zira yeni, eski, tıpkı ve farklı bir oyun motoru kullanılacak.

The Elder Scrolls 6'in Oyun Motoru Ne Olacak?

Bir oyun motorunun nasıl çalıştığı, bunu tam olarak bilmeyenler için enteresan bir husus. Şöyle ki bir oyun motorunda tek bir öge yok. Oyun motoru; fizikle uğraşan, animasyonlarla ilgilenen, data yönlendirmesini denetim eden, render ile uğraşan birçok farklı modüllerden ve gibisi kesimlerden oluşuyor. Her yeni bir oyun; bu modüllerde geliştiriliyor, güncelleniyor ya da büsbütün değiştiriliyor. Hasebiyle 'oyun motoru' bir anda değişmese de onu oluşturan modüller değiştiği için vakitle büsbütün değişmiş oluyor.

Örneğin Call of Duty 1’den Call of Duty Black Ops 4’ün üretiminde kullanıan IW Engine, Quake 3 Arena Engine tabanlı lakin 20 yıl süren değişimler ve geliştirmelerden sonra 1999’dan kalan özgün kodları bulmak artık imkânsız.

Todd Howard, oyun motorları için şu sözleri kullanıyor: “Bence, ‘oyun motoru’ sözü oyun üretmeyenler tarafından karıştırılıyor. Onlar, oyun motorunu ‘tek bir şey’ olarak görüyorlar. Bizse onu bir teknoloji olarak görüyoruz. Birçok kesim var ve her oyunla bu modüller değişiyor.”

The Elder Scrolls 6'in Oyun Motoru Ne Olacak?

Tüm bu nedenlerle dolayı Bethasda tarafından The Elder Scrolls ve Fallout oyunlarının imalinde kullanılan 'Creation Engine' de modül parça değişti. Todd Howard bir röportajda Fallot 76 için Creation Engine’de çok fazla değişim yaptıklarını söylüyor. Tıpkı röportajda The Elder Scrolls 6’ya geldiklerinde çok daha fazla değişiklik yaptıklarını da ekliyor.

'25 Years of Elder Scrolls (25 Yıldır Elder Scrolls)' adlı videoda Morrowind, Oblivion ve Skyrim’in sanat yöneticisi olan Matt Carofano, “Fotogrametri ile gerçek dünya özelliklerini taradıklarını ve bunları oyuna entegre ettiklerini” söylüyor ve bunların gelecek oyunlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

Kısacası The Elder Scrolls 6, ismen Skyrim ile tıpkı oyun motorunu kullansa da bu birebir motor yeni render teknolojisine, yeni ışıklandırmalara, yeni görüntü sistemlerine ve yeni animasyonlara sahip. Ayrıyeten bu yenilikler yalnızca Bethasda’nın alenen söyledikleri, yani çok daha fazla yenilik bizi bekliyor olabilir.