Tim Cook, Kyoto Animation Saldırısıyla İlgili Tweet Attı

Tim Cook, Kyoto Animation Saldırısıyla İlgili Tweet Attı

Apple CEO’su Tim Cook, 33 insanın hayatını kaybettiği Kyoto Animation stüdyosundaki yangın için “kahredici bir saldırı” dedi. Cook, attığı tweet’te yaşanan trajedinin Japonya dışında da hissedildiğini lisana getirdi.

“Kyoto Animation, dünyanın en yetenekli ve hayalperest animatörlerine mesken sahipliği yapıyordu. Bugünkü bu kahredici taarruz, Japonya'nın ötesinde de hissedilen bir trajedi. KyoAni sanatkarları, başyapıtlarıyla tüm dünyaya ve birçok kuşağa sevinç saçmıştı.”

Tim Cook, Kyoto Animation Saldırısıyla İlgili Tweet Attı

Associated Press’de yer alan habere nazaran, Japon animasyon stüdyosunun Kyoto’da bulanan üç kıssa ofisinde, perşembe günü sabah saatlerinde yangın çıktı. Associated Press’te yer alan habere nazaran bir adam, binaya şimdi tanımlanamayan bir sıvı dökerek ateşe verdi. Reuters’ta yer alan habere nazaran ise adam, binayı ateşe vermeden evvel “ölün” diye bağırdı.

AP’ye nazaran bina yanmaya başladığında içerisinde 70 kişi bulunuyordu. Binada bulunanlardan 33 kişi hayatını kaybederken 36 kişi ise yaralandı. Haberde yer alan bilgilere nazaran binayı ateşe veren kişi de yaralananlar ortasında bulunuyor.

K-On!, Lucky Star ve Melancholy of Haruhi Suzumiya üzere anime serileriyle bilinen stüdyo hakkında Japonca’da bir cümle yazan Tim Cook, bu cümlede de “Kalbimin en derinliklerinden ruhlar için dua ediyoruz” dedi.

Saldırıyla ilgili tweet atan Japonya Başbakanı Abe Shinzo ise “Söyleyebileceğim bir şey yok. Hayatını kaybeden ruhlar için dua ediyorum. Yaralananların hepsine başsağlığı diliyorum, umarım çarçabuk güzelleşirler.” dedi.