Türk Profesör'den Kemik Hasarlarına 'Yumurta Kabuklu' Tedavi

Türk Profesör’den Kemik Hasarlarına ‘Yumurta Kabuklu’ Tedavi

Kaza, kanser yahut yaşlanma nedeniyle kemikleri hasar görmüş bireyler, bir gün tavuk yumurtalarının kabukları ile güçlendirilmiş kemik greftlerinden (aşılama) faydalanabilecekler. Bilindiği üzere yumurta kabuğu, hayli kırılgan bir husus. Yeniden de bu ince ve kolay kırılabilir kabuklar, beşerler için daha güçlü kemik greftleri yapmanın anahtarı olabilir.

Massachusetts Lowell Üniversitesi'ndeki (UML) araştırmacılar, yeni kemiklerin büyümesine yardımcı olmak için öğütülmüş yumurta kabuğunun parçacıklarını kullanma usulü geliştirdiler. Yumurta kabukları, çoğunlukla kemiklerimizde zati bulunan bir husus olan kalsiyum karbonattan oluştuğu için araştırmacılar, bu unsurun beden tarafından daha kolay kabul edileceğini düşünüyorlar. Yumurta kabukları, kazalardan, doğum kusurlarından yahut hastalıklardan etkilenen kemiklerin onarılmasına yardımcı olabilir.

Türk Profesör'den Kemik Hasarlarına 'Yumurta Kabuklu' Tedavi

UML'de araştırma yapan Türk Kimya Mühendisliği Profesörü Gulden Camci-Unal, “Hasarlı kemiği onarmak ve yenilemek için yeni ve işlevsel materyaller geliştirmeye büyük muhtaçlık var. Laboratuvarımızda sıra dışı yaklaşımlar kullanmayı seviyoruz; tabiata bakıyoruz ve aslında mevcut olanı, kullanabileceğimizi görmeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Her yıl dünyada milyonlarca kemik grefti ameliyatı yapılıyor. Greftler için kullanılan kemik modülleri; hastanın kendi bedeninden, kadavralardan yahut çeşitli sentetiklerden alınabiliyor lakin bütün greftler başarılı olamıyor. Bazı greftler, kemik oluşumunu tetiklemekte başarısız oluyor ve beden tarafından reddediliyor.

Camci-Unal’ın takımı, yaptıkları çalışmalar sonucunda kemik greftlerinde kullanılmak üzere laboratuvarda kemik oluşturmak için hidrojel karışımına yumurta kabukları eklediler. Bu yapmak için ise bir hastanın bedeninden kemik hücreleri alındı ve bu yeni oluşturulan unsura eklendi. Daha sonra ise elde edilen yeni kemik hücreleri hastaya nakledildi. Kalsiyum karbonattan oluşan yumurta kabuğu parçacıkları hidrojel karışımına katıldıktan sonra, kemik hücrelerinin büyüme ve sertleşme özelliklerinin arttığı keşfedildi. Bu sertleşme ve büyüme özelliği, yumurta kabuklarının kemik iyileşmelerini hızlandırabileceği manasına geliyor.

Türk Profesör'den Kemik Hasarlarına 'Yumurta Kabuklu' Tedavi

Camci-Unal, bir gün bu metodun hastanın kendi hücreleriyle karışabileceğini ve yanlışsız hal ve büyüklükte bir implant haline gelmek için bir 3D yapıya uygulanabileceğini belirtiyor. İmplantın içinde aslında hastanın hücreleri olduğundan hasta tarafından reddedilme mümkünlüğü düşüyor. İmplantlar; trafik kazaları, savaş, yaşlanma, kanser, rastgele travma yahut doğum kusurları nedeniyle hasar gören kemikleri onarabilir. Yumurta kabukları ayrıyeten yeni tendonları, kıkırdakları ve dişleri de onarmaya yardımcı olabilir.