ZTE, Ön Kamerası Olmayan Çift Ekranlı Telefon Patenti Aldı

ZTE, Ön Kamerası Olmayan Çift Ekranlı Telefon Patenti Aldı

Akıllı telefon üreticileri piyasada rekabet edebilmek için yeni teknolojileri kullanma yoluna gidiyorlar. Samsung ve Huawei üzere markalar istikametlerini katlanabilir ekranlara çevirmiş durumdalarken Vivo ve Oppo üzere firmalar ise çift bant Wi-Fi teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Çinli bir teknoloji üreticisi olan ZTE ise, hiç beklenmedik bir akıllı telefon modelinin patentini aldı.

ZTE tarafından alınan bu patent, direkt ekran kasa oranıyla alakalı. Bilindiği üzere son periyotlarda piyasaya sürülen akıllı telefonların ön kamera dizaynları eskilerine nazaran bir oldukça değişmiş durumda. Kimi şirketler çentik, kimi şirketler delikli ekranlar ve kimi şirketler de açılabilir ön kameralar yoluna giderken, bir yandan da ekranın içerisine gizlenmiş olan ön kameralar için çalışmalar sürdürülüyor. Lakin ZTE'nin aldığı patentte bunların hiçbirine gereksinim kalmayacak zira bu telefonun bir ön kamerası yok.

İşte ZTE'nin almış olduğu ön kamerası olmayan telefon patenti:

ZTE, Ön Kamerası Olmayan Çift Ekranlı Telefon Patenti Aldı

ZTE'nin patentini aldığı bu telefon modelinin ön kamerasının olmaması, yüzde yüze yakın bir ekran kasa oranı sunuyor fakat ZTE, ön kamera muhtaçlığını gidermek içim farklı bir yol belirlemiş durumda. Çift ekran teknolojisi. Bu teknoloji, telefonun art kısmında bulunan küçük boyutlu ikinci bir ekranı içeriyor ve kullanıcılar, özçekim yapmak istedikleri vakit art kamerayı kullanıyorlar.

ZTE'nin almış olduğu bu patent, ekrana daha geniş bir kullanım imkanı sunmasıyla birlikte, çok daha yeterli özçekimlerin yapılabilmesine de imkan sağlıyor. Böylece kullanıcılar, hem çok daha kaliteli özçekimler yapabilecekler hem de ekran boyutlarında bir kayıp yaşamayacaklar. 

ZTE'nin almış olduğu bu patentin hayatımıza girip girmeyeceği belirli değil. Şirket, bu patenti gerçeğe dönüştürme kararı alabileceği üzere, rafa kalkan milyonlarca projeden bir tanesi olabilir. Bunu fakat ilerleyen periyotlarda öğrenebileceğiz.