Türkiye Kart, 2019'un Sonunda Kullanılmaya Başlayacak

Türkiye Kart, 2019’un Sonunda Kullanılmaya Başlayacak

Ülkemizde birkaç yıldır “Türkiye Kart” isminde yeni bir sistem konuşuluyor. Bugüne dek tam olarak netleşmeyen bu uygulama, 2019'un sonlarında gün yüzüne çıkacak üzere görünüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamalara nazaran Türkiye Kart, yıl sonuna kadar belirlenen yedi kentte kullanılmaya başlayacak.

Günümüzde tek bir karta sahip olarak otobüs, metro ve vapur üzere farklı ulaşım araçlarına binebiliyoruz. Fakat kent değiştiren vatandaşların, gittikleri kentte yeni bir toplu taşıma kartı almaları gerekiyor ve o kentte işleri bittiği vakit aldıkları kart fonksiyonsuz bir hale geliyor. Türkiye Kart ise, 81 ilin tamamında kullanılabilecek. Üstelik belediyeler müracaat yaptıkları takdirde, bu kartlara özel şehircilik uygulamaları yükleyebilecekler.

Türkiye Kart, 2019'un Sonunda Kullanılmaya Başlayacak

Bakan Turhan'ın açıklamalarına nazaran Türkiye Kart için PTT görevlendirilmiş durumda ve bu bağlamda PTT, çalışmalarını sürdürüyor. Pilot bölgelerin de belirlendiğini söyleyen Turhan, yeni sistemin uygulanacağı kentleri açıkladı. Buna nazaran İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Konya, Kahraman Maraş ve Düzce, Türkiye Kart'ı kullanan birinci kentler olacak. Turhan, Türkiye Kart'ın ulaşım alanında çok değerli bir proje olduğunu ve bu projeyi önemsediklerini, ilerleyen devirlerde vatandaşların ikinci bir karta muhtaçlık duymadan ülke genelinde bu kartı kullanabileceklerini açıkladı.