Uber Şoförlerinden Alınan Karara Protesto

Uber Şoförlerinden Alınan Karara Protesto

Uber'in XL hizmetini durdurma kararı almasının akabinde, Uber'de sürücü olarak çalışan vatandaşlar bu kararı protesto etmek için Yenikapı'da bulunan miting alanında toplandılar. Uber tarafından alınan kararın kendilerine kısa bildiri yoluyla bildirildiğini belirten sürücüler, alınan bu karara isyan ettiler. 10 bin kişinin Uber için çalıştığını söz eden sürücüler, şu an 10 bin kişinin işsiz kaldığını söylediler. 

Miting alanında bulunan sürücüler basın mensuplarına bahisle ilgili niyetlerini ilettiler. Sürücülerden bir tanesi sarı taksiler ile Uber'in birebir yasal düzenlemelere tabi olduğunu ve vergilendirmenin de tıpkı biçimde yapıldığını, kendileri için yasak olan bu durumun sarı taksiciler için nasıl yasal olduğunu anlayamadıklarını söz etti. Vergilerini ödediğini belirten Uber sürücüsü, devlet yetkililerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Uber Şoförlerinden Alınan Karara Protesto

60 bin TL borcu olduğunu söyleyen bir öbür sürücü ise, kendilerinin Uber'e durduk yere girmediklerini, bakanların açıklamalarını dikkate aldıklarını söyledi. Bakanlıklar tarafından yapılan açıklamalarda Uber'in yasallaşacağının söylendiğini hatırlatan Uber sürücüsü, yetkililerin bu durumu yasal bir halde çözmek zorunda olduklarını söyledi.

Taksici olarak çalışan bir arkadaşının olduğunu söyleyen diğer bir Uber sürücüsü ise, taksici arkadaşının Uber gelmeden evvel de karının birebir olduğunu söylediğini belirterek, Uber'in taksicilerin hakkını çalmadığını, iki kesiminde temelinde tıpkı işi yaptığını söyledi.