Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

Belki de son bir yılda, daha evvel hiç olmadığı kadar çok ‘uzay’ sözünü kullandık. Bunun en önemli sebepleri ortasındaysa gayemizde artık uzayın ya da uzayda ömrün olması bulunuyor. Dünya üzerindeki popülasyonun gittikçe artması ve kaynakların da azalması sonucunda farklı yaşanabilir arayışlarına girdik ve bu alanlarda gerekli koşulları sağlasak bile insan ırkının devamlılığı için üreme gerekiyor.

Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

2024 yılında uzayda doğum gerçekleştirmek isteyen SpaceLife Origins isimli Hollandalı şirket, 24 ila 36 saatlik bir vazifeyle birlikte Dünya’nın yaklaşık 402 bin kilometre üstünde bir prensip imza atmayı planlıyor. Açıkladığı planda birinci sınıf medikal bir takımla doğumu gerçekleştireceğini belirten şirket, doğumun mümkün risklerinin sıkı takiple azaltılacağını ve Dünya üzerinde gerçekleştirilen batılı standartlarla doğumun gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu fikir şu an için bizlere ziyadesiyle ütopik gelebiliyor. Pekala, uzmanlar bu husus hakkında ne düşünüyor? Uzayda doğum fikrinin ne kadar realist olduğunu ve mümkün olup olmadığını merak eden Independent Türkçe, alandaki uzmanlardan fikir aldı.

Göreve olumlu bakanlar

Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

Göreve daha müspet bakan Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer, “Neden olmasın?” diyen kısımda bulunuyor. Bunun yanı sıra İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Refika Koyuncu da vazifeye olumlu bakan kısımda bulunuyor. Koyuncu, mevzuyla ilgili fikirlerini belirtirken açıklaması şu formda oldu:

“Uzayda yerçekimi ve basınç olmayacak lakin anne doğum sırasında ıkınmasına devam edecek, uzman tabiplerin de yardımıyla doğumun gerçekleşmesinde rastgele bir sakınca görmüyorum. Yeryüzü dışındaki bir hayatın da varolabildiğinin araştırıldığı, uzayda hayat şartlarının tartışıldığı, oraya yerleşmenin konuşulduğu bir periyotta uzayda doğumun tartışılıyor olması olağan. Zira kuşağın devamı için üreme kaide ve hayat uzayda devam edecekse doğum da orada gerçekleşmeli. Ancak asıl güç olan, bu riski göze alıp uzaya giderek doğum yapacak hamile bulmak.”

Göreve olumsuz bakanlar

Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

Görevin başarısız olabileceğini düşünenler ortasında bulunan Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Fügen Sönmez, uzayda doğum fikrinin hayata geçirilemeyeceğini düşünüyor. Bu fikrini ortaya atarken de yeryüzünde sağladığımız doğumhane kaidelerinin yanı sıra yerçekimi ve basınç üzere faktörlerin de büyük değer arz ettiğini belirtiyor. Fügen son olarak hamile birinin uzaya gönderilmesi konusunun da sakıncalı olabileceğine değiniyor.

Görevin maksadını sorgulayanlar

Uzayda Doğum Yapmak Mümkün mü?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, uzayda ömür konusu ziyadesiyle gündemde olan ve uzun bir mühlet daha gündemde kalacak bir soru. Bu husus üzerine araştırmalar yapan Marmara Üniversitesi Spor Sıhhat Bilimleri Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Hasan Birol Çotuk, uzayda doğum konusu için bilimsel bir altyapı ya da araştırmanın bulunmadığının altını çiziyor. Kasım ayında Memleketler arası Astronot Akademisi Daimi Üyesi olarak seçilen Prof. Birol Çotuk, bilimsel çalışma olmayan bir mevzuda yorum yapmanın ‘bilimsel etik’ açısından da hakikat olmadığı kararında. Tam da bu noktada başlığımızla ilgili mevzuya değinen Çotuk, şirketin kendi reklamını yapmak için bu türlü bir fikri ortaya atmış olabileceğini düşünüyor. En nihayetinde şirketin ismi şu anda gündeme geldiği için biz de Çotuk’la emsal biçimde düşünüyoruz.

Independent Türkçe’nin uzmanlara uzattığı mikrofonlar sonucunda aldığımız yanıtlar üstteki üzere oldu. Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uzayda doğum mümkün olabilir mi ya da mümkün olursa nasıl bir artısı olur? Yorumlar kısmından fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.