WhatsApp'ın Aylar Önce Duyurup Hâlâ Yayınlamadığı Özellik

WhatsApp’ın Aylar Önce Duyurup Hâlâ Yayınlamadığı Özellik

Anlık iletileşme uygulaması olan WhatsApp, günümüzde 1.5 milyardan fazla kişi tarafından faal olarak kullanıyor. Bu da geliştirici takım için büyük bir sorumluluk manasına geliyor. Bunun nedeni, WhatsApp'ın vadettiği özelliklerin kullanıcılar tarafından takip ediliyor olması.

Facebook'un sahip olduğu WhatsApp, yaklaşık üç ay evvel yeni bir özellik duyurdu. Duyurulan bu özellik, küme sohbetlerine katılmak istemeyen kullanıcıları yakından ilgilendiriyordu. WhatsApp'a yeni bir saklılık ayarı gelecekti ve bu ayar kullanıcıların, davet edildikleri kümeye girip isteyip istemediklerini soracaktı. Kullanıcılar belirledikleri seçeneklerle kümelere otomatik olarak girebilecekler ya da tercih, kendi ellerinde olacaktı.

WhatsApp'ın Aylar Önce Duyurup Hâlâ Yayınlamadığı Özellik

WhatsApp blogunda yer alan açıklamaya nazaran bu bilhassa birlikte uygulamanızın “Gizlilik” ayar menüsü içerisine kümelerle ilgili bir seçenek gelecek. Bu seçenek “Herkes”, “Kişilerim” ve “Hiç kimse” olmak üzere 3 farklı durum sunacak. Şayet bir kullanıcı, “Hiç kimse” seçeneğini seçerse, kullanıcının kümelere alınması büsbütün kendisinin insiyatifinde olacak. 3 gün geçerli olan bir küme irtibatı yönlendirilecek olan kullanıcı, bu kümeye girip isteyip istemediğine karar verecek ve buna nazaran hareket edecek. Şayet “Kişilerim” seçeneği etkin edilirse, kullanıcıların rehberlerinde kayıtlı olan bir kişinin, kendisini bir kümeye eklemesi halinde kümeye iştirak otomatik olarak gerçekleşecek. Son seçenek olan “Herkes” faal edildiğinde ise kümelere giriş sürecinde kullanıcıya rastgele bir istek seçeneği sunulmayacak ve ilgili kullanıcı, kümeye otomatik olarak eklenecek.

WhatsApp'ın orjinal blog sayfasında yayınlanan bu özellik, ne yazık ki hala pek çok kullanıcı tarafından kullanılamıyor. Bu da kullanıcıların WhatsApp'ın özellik getirme konusunda yavaş olduğunu düşündürüyor. Hatta bir kullanıcı, WhatsApp'a kaplumbağa benzetmesi yaptı.

Özelliğin tüm kullanıcılara ne vakit geleceği ise hala bilinmiyor.