Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Windows 10’da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü Windows 10 işletim sistemi, Windows işletim sistemleri ortasında günümüzde dahi en yenisi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların istedikleri üzere davranabilmelerine, zevklerine nazaran renkleri düzenlemelerine imkan tanıyan Windows 10, birçok temayı da bünyesinde barındırıyor. Pekala bu temaları nasıl kullanabiliriz?

1. Windows’la yüklü gelen temalar:

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Masaüstü’nüzde sağ tıkladığınızda açılan pencerenin en altında bulunan Kişiselleştir seçeneğini seçin. Karşınıza gelen ayarlar penceresinin sol tarafında listelenen Temalar sekmesine tıklayın. Burada göreceğiniz temalar, hâlihazırda bilgisayarınızda yüklü olan temalardır. İstediğinizin üzerine tıklayarak Windows temanızı değiştirebilirsiniz.

2. Yeni tema edinme:

Windows işletim sisteminin kişiselleştirilebilmesine ziyadesiyle ehemmiyet veren Microsoft, yüzlerce temayı kullanıcılarına Microsoft Store üzerinden sunuyor. Bunu gerçekleştirmek için birinci olarak bir evvelki hususta bahsettiğimiz halde Kişiselleştir > Temalar yolunu takip edin ve Temayı Değiştir başlığının çabucak altında bulunup mavi renkle belirtilen “Microsoft Store’dan daha fazla tema alın” yazısına tıklayın.

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Temalara daha ayrıntılı göz atmak için üzerlerine tıklayın ve Ekran Görüntüleri’ne bakın. İsteğiniz ve zevkinize uygun bir temayı bulduğunuzda üzerine tıklayın ve sağ tarafta bulunan mavi renkteki Al (Beğendiğiniz tema fiyatlı bir tema ise fiyatını ödemeniz gerekiyor.) ve akabinde Yükle butonlarına tıklayın. Buradan sonrasını Windows kendisi halledecek ve edindiğiniz temayı uygulayacaktır.

3. Kendi temanızı oluşturun:

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Eğer ki var olan temaları beğenmediyseniz, bilgisayarınıza en uygun gidecek temayı kendiniz yaratabilirsiniz. Bunun için birinci olarak Masaüstü’nde sağ tıklayın, Kişiselleştir seçeneğini ve akabinde açılan pencerenin solundaki listeden Temalar sekmesini seçin. Pencerenin ortasında bulunan “Özel tema kullan” butonuna basın.

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Kişiselleştirme ekranında bulunan 4 adet seçenek ile kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Bunlardan yalnız Art plan ve Renk seçeneklerini kullanmanız kâfi olacaktır. Birinci olarak bir art planı, isterseniz Windows’un fotoğraflarından yahut isterseniz kendi fotoğraflarınızdan (indirdiğiniz duvar kağıtları vb.), seçin.

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Renk kısmına geldiğinizde Koyu renk seçeneğini göreceksiniz. Windows 10’un 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan büyük yenileştirmesini indirip yüklediyseniz burada Açık renk seçeneğini de göreceksiniz. Aşağıda bulunan renk çeşitlerinden dilediğinizi seçip temanızın ikinci rengi olarak uygulayabilirsiniz.

Windows 10'da Farklı Temalar Nasıl Kullanılır?

Temanızı oluşturduğunuzda seçeneklerin çabucak altında bulunan Temayı kaydet butonuna tıklayın. Bu süreçleri tamamladıktan sonra oluşturduğunuz tema, Kişiselleştir > Temalar sekmesinde kullanıma hazır bir formda gözükecektir. Dilediğiniz vakit diğer temalara geçebilir ve hâlihazırda oluşturmuş olduğunuz temaya geri dönebilirsiniz.

Windows 10’un kullanıcılarına sunuyor olduğu ferdileştirme seçenekleri tahminen de bu işletim sisteminin bu kadar tercih edilme sebeplerinden birisi. Ferdî bilgisayarınızı daha fazla şahsileştirmek istiyorsanız Yazı Tipleri, Başlangıç ve Kilit Ekranı üzere kısımlar için de kendi ayarlarınızı uygulayabilirsiniz.