Windows 10'daki Rahatsız Edici Sorunun Basit Çözümü

Windows 10’daki Rahatsız Edici Sorunun Basit Çözümü

Son günlerde birçok kişi, klavyedeki medya tuşlarına basıldığı vakit ses katmanının ortaya çıkması meselesinden şikayet ediyor. Birtakım beşerler da bu probleme dair tahliller sunmuş durumda.

Şikayetlerin ortak noktası olarak katmanın fonksiyonel bir istikameti olmadığını ve direkt olarak kapatılamadığını söyleyen kullanıcılar, katmanın gitmesini beklemenin son derece hudut bozucu olduğunu aktardı.

Windows 10'daki Rahatsız Edici Sorunun Basit Çözümü

Windows 10 kullanıyorsanız ve klavyenizdeki medya tuşlarından birini kullanarak bunu çabucak deneyebilirsiniz. En kolay örneğiyle bir ses belgesi açıp ses açma tuşu ya da kısayolunu kullanarak ekranda beliren katmanın kendi kendine gitmesini bekleyebilirsiniz.

Olaya direkt olarak baktığımız vakit ses katmanının tahlili olarak Microsoft'un izleyebileceği iki formülü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi katmanın sağ üst tarafına bir çarpı işareti koyarak çabucak katmanı kapatma imkanını sağlamak. İkinci yolsa katmanın dışında rastgele bir yere tıklayarak katmanın yok olmasını sağlamak. Alışılmış ki şu an iki usul de işe yaramıyor.

Windows 10'daki Rahatsız Edici Sorunun Basit Çözümü

Albacore isimli bir Twitter kullanıcısı, bu sıkıntıya çok kolay bir tahlil üretti. Tahlil son derece kolay olsa da Microsoft'un neden bunu yapmadığı ya da neden kullanıcıların bunu keşfetmeleri gerektiğini düşündüğü de merak konusu.

Albacore, Twitter'da bu meseleden yakınan biri için verdiği yanıtta, sanatkarın isminin üstüne tıklamanın katmanı direkt olarak kapattığını belirtti. Natürel ki bu sırf mahallî belgelerinizde ya da internet üzerinde işe yarıyor. Spotify'da birebir süreci uyguladığınız vakit Spotify uygulaması açılıyor ve bu sefer de Spotify uygulamasını alt sekmeye atmanız gerekiyor.

Şu an için sunulan tahliller sırf kullanıcıların bulduğu küçük ipuçları niteliğinde olsa da Microsoft'un yakın vakitte bu probleme el atması umuluyor. Doğal ki Microsoft'un bu sorunu hiç çözmemesi durumuna karşı kendiniz bu metodu kullanmaya alıştırmanızı da öneriyoruz.