Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?

Windows 7’den Doğrudan Windows 10’a Nasıl Geçiş Yapılır?

Herhangi bir yazılım kullanırken o yazılımın son güncellemelerini yapmak çok değerli. Hele bu yazılım, bir işletim sistemiyse güncellemeleri yapmak, hem güvenlik hem de performans açısından kritik bir değere sahip oluyor. Bu işletim sistemi Windows ise işte o vakit güvenlik güncellemelerini yapmamak çok tatsız sonuçlara sebep olabiliyor.

Microsoft, vakitle eski Windows sürümlerine sunduğu dayanağı kesiyor ve bir yerden sonra o işletim sistemlerine güvenlik ve gibisi güncellemeler sunmamaya başlıyor. Bu durum da bilgisayarınızı internette gezinirken neredeyse külliyen savunmasız bir duruma sokuyor. Bu yazımızda da 2020 yılında takviyesi kesilecek Windows 7’den Windows 10’a geçiş yaparken yaşanan sıkıntılardan bahsedeceğiz.

Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?

Windows 7 kullanan bilgisayar sayısı, günümüzde hâlâ yüksek seviyelerde. Bu durumun ana sebeplerinden bir tanesi, Windows 7 heyeti kimi bilgisayarların Windows 10’a geçiş için uygun olmaması. Birtakım bilgisayarlar eski donanımlara sahip oldukları için Windows 10’u kaldırmıyor. Şayet siz de bu durumu yaşayan kullanıcılardan biriyseniz bu yazımızda vereceğimiz tekliflerden faydalanabilirsiniz. Öncelikle gelin sistem ihtiyaçlarına göz atalım.

Windows 10 sistem ihtiyaçları:

  • İşlemci: 1 GHz veya daha süratli işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • RAM: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
  • Sabit şoför alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 32 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 şoförüyle DirectX 9 yahut üzeri
  • Ekran: 800×600

Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?

Sistem ihtiyaçlarına baktıktan sonra birinci olarak yapmanız gereken şey, bilgisayarınızın nitekim de Windows 10’u desteklemediğinden emin olmak. Bunu yapmak için Microsoft’un “Windows 10 Update Assistant” isimli uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza yükledikten sonra uygulama, bir denetim gerçekleştiriyor ve bilgisayarınızın Windows 10 uyumlu olup olmadığını söylüyor. Hatta bu uygulama, şayet uyumluysa hangi sürüme geçiş yapmanız gerektiğini bile belirtiyor.

Diyelim ki bu uygulama, bilgisayarınızın Windows 10 çalıştırabileceğini söyledi ya da kurmamanız gerektiğini söyledi fakat siz tekrar de bilgisayarınıza bir talih vermek istiyorsunuz. Birinci olarak yapmanız gereken şey, Microsoft’un “Medya Oluşturma Aracı” ile Windows 10’u indirerek bir flash belleği ya da bir DVD’yi format atmaya hazır hâle getirmek. “Medya Oluşturma Aracı”, kullanıcılara bu sürecin nasıl yapılacağını adım adım gösteriyor. Bu ortada format sırasında bir flash bellek kullanmak daha süratli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?

Windows 10 heyetimi için medyayı oluşturduktan sonra, format basamağına geçmeden evvel sisteminizin yedeğinizi almanızı şiddetle öneriyoruz. Rastgele bir sorun sonucunda bilgisayarınızı formattan evvelki hâline geri getirebilmeniz için bu basamak çok değerli. Sisteminizin yedeğini almak için Windows’un Kontrol Masası>Sistem ve Güvenlik>Yedekleme ve Geri Yükleme dizinini takip ederek karşınıza çıkan “Sistem imgesi oluştur” seçeneğine tıklayarak bir “image” evrakı oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu belgeyi sisteminizi olduğu üzere eski hâline getirmek için kullanmanız mümkün. Son olarak BIOS’unuzu son sürümüne yükselttikten sonra format işlemine geçebilirsiniz.

Format sürecine geçtiğiniz vakit “temiz” bir suram gerçekleştirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Yani işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltme süreci yapmak yerine bilgisayarınıza format atarak sıfırdan bir Windows 10 heyetimi yapmanız gerekiyor. Bu sayede mümkün meseleleri en aza indirgemiş oluyorsunuz.

Her şeyi denediniz ancak tekrar de Windows 10 bilgisayarınıza kurulmuyor mu? Endişelenmenize gerek yok. Bu etapta Windows 8.1’i bilgisayarınıza kurarak Microsoft’un sunduğu takviyeden 3 sene daha yararlanmaya devam edebilirsiniz. Windows 8.1, Windows 10’a kıyasla çok büyük bir atılım değil yani Windows 10 desteklemeyen bilgisayarınızın Windows 8.1’i destekliyor olması muhtemel.