Xbox Patronu Spencer: "Scarlett, Son Konsolumuz Olmayacak"

Xbox Patronu Spencer: “Scarlett, Son Konsolumuz Olmayacak”

Video oyunların internetten canlı akış ile oynanması fikri tam olarak uygulamaya konulmuş değil lakin muhakkak gelecek üzere görünüyor. Google, Sony ve elbette Microsoft, önümüzdeki yıl canlı oyun akışı için büyük bir uğraş içine girmeye hazır. Pekala bu, konsolların sonunun geldiğine mi işaret ediyor?

Xbox Patronu Spencer: "Scarlett, Son Konsolumuz Olmayacak"

Dünyanın gelecek birkaç yıl içinde oyunlar için büsbütün canlı akış modeline geçeceği düşünüldüğünden bir sonraki oyun konsollarının (PS5 ve Project Scarlett) birtakım kısımlar tarafından son kuşak olacağına inanılıyor lakin Xbox işvereni Phil Spencer'a nazaran durum bu türlü değil.

E3’teki bir röportajında “Neyi planladığımızı söyleyeceğim” diyen Spencer, “Scarlett'in son konsolumuz olmasını planlamıyoruz” formundaki açıklamasıyla mevzuya netlik kazandırmış oldu.

Bu açıklamadan sonra konsolların geleceği daha da merak edilir bir hâle geldi. Akıllarda, gelecek sene çıkarılacak Project Scarlett'ten sonra ne cins bir konsolun geleceği istikametinde bir soru oluşmaya başladı. Yeni kuşaklarda nasıl değişikliklerin yapılabileceği şimdiden merak konusu oldu.

Xbox Patronu Spencer: "Scarlett, Son Konsolumuz Olmayacak"

Spencer, buna karşılık olarak Scarlett’ten sonra çıkaracakları her yeni konsolda neyin ‘anlamlı’ olacağını düşünmeleri gerektiğini söyledi. Akabinde bir sonraki konsol için şu açıklamalarda bulundu:

“4K'nın manalı olacağını düşündük. O denli düşünmüyorsanız gidip bir S ya da bir PlayStation yahut rastgele bir konsolu alabilirsiniz lakin 4K ve 6 teraflop düşünüyorsanız ve bunlar istediğiniz şeylerse 4K kalitesi sağlayabilecek bir hafıza bant genişliğine ve GPU'ya sahip olduğumuzdan emin olmak istedik. Sanırım bir sonraki nokta için manalı bir şeyimiz var. Bunun ötesinde ne olacağını bilmiyorum lakin öteki bir konsol yapmamak üzere planlarımız bulunmuyor.”

Sonuç olarak çevrimiçi oyun tecrübesi, gelecek için büyük bir adım olarak görülse bile Microsoft'un şimdi Project Scarlett'ten sonra bile konsolların sonunu getirmeyeceği anlaşılıyor.