Xiaomi, Akıllı Telefon Piyasasının Tek Hâkimi Olmak İstiyor

Xiaomi, Akıllı Telefon Piyasasının Tek Hâkimi Olmak İstiyor

Weibing’e nazaran Redmi, Avrupa ve Hindistan’daki yatırımlarını arttırmayı planlıyor. Şu anda, Avrupa’nın en yeterli dört akıllı telefon üreticisi sırasıyla Samsung, Apple, Huawei ve Xiaomi iken, Hindistan’da birinci dört akıllı telefon şirketi Xiaomi, Samsung, Vivo ve Oppo olarak sıralanıyor. Değişik bir halde Weibing, Xiaomi’nin Hindistan’daki akıllı telefon pazarının yüzde 50’sini alabileceğini sav etti.

Xiaomi şu anda Hindistan’da yüzde 29’luk bir pazar hissesine sahip. Bu noktadan yüzde 50’lere çıkmak epeyce büyük bir sıçrama olacaktır ancak bu büsbütün imkânsız bir amaç değil. Hatırlayacak olursanız Mart ayında Xiaomi, birkaç dakika içinde 200.000 adet Redmi Note 7 satmıştı.

Xiaomi, Akıllı Telefon Piyasasının Tek Hâkimi Olmak İstiyor

Weibing ayrıyeten, Redmi’nin bu yıl doğu, batı ve orta Afrika pazarlarına girme planlarıyla birlikte Latin Amerika pazarlarına da girmeye odaklanacağını belirtti. Xiaomi, her vakit kullandığı e-ticaret stratejisini Afrika’ya uyarlayacak. Bu, şirketin Afrika’da bol sayıda satış yapabileceği anlamına geliyor.

Weibing, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak genişlemelerden bahsetmedi. Xiaomi, ABD pazarına girmekten bahsetmişti ama son devirlerde yaşanan ticaret savaşları ve Huawei ile ilgili meseleler, şirketin bu türlü bir karar alırken iki defa düşünmesine sebep oluyor.