Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Cyberpunk 2077, 2012 yılında birinci duyurulduğu vakit büyük ilgi görmüştü. 7 yıllık geliştirme sürecinin akabinde nihayet elimizde oyunla ilgili birtakım önemli bilgiler var. Oyun, The Witcher serisinden tanıdığımız ve gönüllerimizde taht kuran, CD Projekt’e bağlı CD Projekt RED stüdyosu tarafından geliştirildi. E3 2019'da üretime dair öğrendiklerimizi bir başlık altında topladık.

Oyunun tipi ne olacak?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Cyberpunk 2077, her ne kadar birinci tekil şahıs öğeleri içerse de, aslında bir rol yapma oyunu (RPG) olacak. The Witcher serisiyle ne kadar âlâ rol yapma oyunları yapabildiğini gösteren CD Projekt RED, bu geleneğini Cyberpunk 2077 ile devam ettirmeyi hedefliyor.

  • Cevap: FPS-RPG.

Cyberpunk 2077 ne vakit oyanabilir olacak?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

E3 2019’da, Microsoft’un yaptığı konferansta yayınlanan fragmanla birlikte oyun bir çıkış tarihine kavuştu. Oyun şu anda Steam üzere servisler üzerinden sipariş edilebiliyor.

  • Cevap: 16 Nisan 2020'de oynayabileceğiz.

Oyun içi satın alma özellikleri bulunacak mı?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

“Microtransaction” sistemi, oyun içindeki sanal eserleri, gerçek paralarla satın alma üzerine konseyi bir gelir modeli. Son yıllarda bilhassa para kazanma odaklı oyunlarda sıkça karşılaşılan bu sistemin, oyunda olmayacağı açıklandı. Hatta üretimciler, “Microtransaction” modeliyle dalga geçer nitelikte bir görsel yayınlamışlardı. Kendi kendilerine yaptıkları bir röportajı husus alan görselde, 4. soru “Microtransaction” üzerine.

  • Cevap: Oyun içi satın alma yok.

Oyundaki yaş hududu nedir?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Oyunda kullanılan lisan, oyundaki çıplaklık düzeyi, NPC’lerle etkileşime geçebileceğiniz yollar düşünülünce 18 yaş hududu ibaresini görüyor üzereyiz. The Witcher serisindeki yaş sınırlaması, Cyberpunk 2077’de de kendisine yer bulacak.

  • Cevap: Hangi düzeyde olacağı kesin değil, fakat yaş sonu bulunacak.

Çok oyunculu seçenek var mı?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Bu bahis biraz karışık. E3 2018’de oyunun çıkışını çok oyunculu bir halde yapmayacağı açıklanmıştı. Fakat sonrasında CD Projekt RED, çok oyuncu odaklı bir stüdyo olan Digital Scapes’le anlaştı ve stüdyoyu oyunun gelişim sürecine dahil etti. Digital Scapes’in çok oyunculu bir mod üzerinde çalışıp çalışmadığı kesin olarak bilinmiyor. Ama oyun çıkışını yaptıktan sonra çok oyunculu sistemin oyuna eklenebileceği de söylendi. O yüzden şimdi bu mevzuda kesin bir karşılık yok.

  • Cevap: Net değil, büyük ihtimalle çok oyunculu sistemi sonradan göreceğiz.

Diyalog ekranı nasıl görünecek?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Cyberpunk 2077, alıştığımız diyalog ekranında büyük bir yeniliğe giderek, rol yapma oyunlarından aşina olduğumuz sistemi hayli değiştirecek. Olağanda karşımıza bir diyalog ekranı çıktığında oyun durur ve bizim bir karar vermemizi bekler. Bir diyalog sırasında etrafı gezemez, etrafımızdaki nesnelerle etkileşime giremeyiz. Lakin gösterildiği kadarıyla Cyberpunk 2077’nin diyalog ekranları, bildiklerimize nazaran çok daha dinamik ve gerçekçi duracak.

Bir diyalog sırasında etrafla rahatlıkla etkileşime geçebileceğiz. Kamerayı konuştuğumuz karakterden diğer bir yere çektiğimiz vakit seçenekler ekrandan silinecek ve kamerayı tekrar konuştuğumuz karakterin üstüne getirdiğimiz vakit, o konuşmanın seçenekleri yine ekranda sıralanacak.

  • Cevap: Yeni kuşak, daha insansı diyaloglar göreceğiz.

Şehir haritaları nasıl olacak?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Öncelikle kentimizin ismi Night City. San Francisco ile Los Angeles ortasında bulunan kurgusal bir kent. Kent, 6 bölgeden oluşuyor ve bu 6 bölge ortasında yükleme ekranları olmayacak. Witcher’dan alışık olduğumuz yaşayan kent kavramı bu oyunda da devam edecek. Ancak iki oyunun ortasındaki vakit farkından ötürü, Night City çok daha kalabalık ve etkileşime geçebileceğimiz olaylar açısından çok daha varlıklı olacak.

  • Cevap: Liberty City geride kaldı gülüm.

Çevre ile etkileşimimiz ne durumda olacak?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Çevre etkileşimi, bir rol yapma oyununun yapı taşlarındandır. Etrafla etkileşimimiz ne kadar fazla olursa, kendimizi oyunun içinde hissetme bahtımız o kadar artar. Oyundaki etraf etkileşimi düzeyine örnek vermek gerekirse, yerlerde bulduğumuz eser broşürlerini alarak, o eserleri satın alabileceğimiz marketlerin yerlerini öğrenebileceğiz. Öteki bir örnek olarak, bir savaş sırasında, otomobil taşıyan bir asansörü patlatarak, otomobilin yere düşmesini sağlayıp, sonrasında o arabayı siper olarak kullanabileceğiz.

  • Cevap: Sanal gerçekliğin bir adım öncesi…

Yeteneklerimiz ne düzeyde gelişecek?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

Oyunda Cyberware ismi verilen, insanların bedenlerinin hudutlarını artırmak için kullanabildiği bir teknoloji olacak. Bu teknolojiyi kullanarak, rol yapma oyunlarından aşina olduğumuz yetenek ağacımızı genişletebileceğiz. Bu teknolojiler, nesnelere yakınlaştırma yaparak düşmanlarımızın zayıf noktalarını tahlil etmemize imkan tanıyabilecek ya da sekebilen mermiler atmamızı sağlayarak, köşe pozisyonlarda bize avantaj sağlayacak. CD Projekt RED kendi kalitesini devam ettirirse, epeyce çeşitli bir yetenek ağacımız olacağını söylemek yanlış olmaz.

  • Cevap: Yetenekler oyuncuya nazaran şekillenecek.

… ve asıl bomba: Keanu Reeves'in oyundaki rolü ne olacak?

Yapımı 7 Yıl Süren Oyun Cyberpunk 2077 Hakkında 10 Detay

E3 2019’un tahminen de en büyük haberi bu oldu. Dünya üzerinde sevmeyeni neredeyse bulunmayan, yaptığı her hareketle insanları kendine hayran bırakmayı başaran başarılı aktör Keanu Reeves, Johnny Silverhand karakterini canlandıracak. Oyunun dizayn takımından Pawel Sasko, Johnny Silverhand karakterinin, oyunun baş karakteri olan V’nin başına takılı bir çipin içinde yüklü olduğunu, bu sebeple de aslında karakterin dijital bir hayalet olduğunu söyledi. Aslında bu hayli uygun bir haber. Zira bu sayede oyunun rastgele bir noktasında, Johnny Silverhand önümüzde belirip bizimle sohbet etmeye başlayabilir. Biz de bu sayede Keanu Reeves’i oyunda sık sık görebiliriz.

  • Cevap: Kesinlikle bir John Wick değil, ondan hallice bir “cyborg” ya da yaşlı, alternatif cihanda beliren bir Neo. Kısaca Keaunu!

Bonus: Türkçe lisan desteği!

E3 2019’da bizleri sevindirecek bir haber daha geldi. Oyunda Türkçe altyazı takviyesi olacak. Böylece oyunu daha keyifli bir biçimde oynayabileceğiz.

Merak edenler olursa, oyunun geçtiğimiz sene yayınlanan 48 dakikalık oynanış görüntüsüne göz atabilirler.