Yapışkanlar Mekaniği: Bilim, Bantların Sırrını Çözemedi

Yapışkanlar Mekaniği: Bilim, Bantların Sırrını Çözemedi

Bantları çabucak herkes hayatının bir periyodunda kullanmıştır. Poster asmakta, bir şeyleri sabitlemekte, kırılan vileda sopasını süreksiz olarak iş görecek kadar tutturmada… Bunlar, sıradan bir insanın bant kullanımlarına örnek. Mühendisler, elektrikçiler üzere birtakım meslek erbapları bantları çok daha çeşitli çalışmalarda kullanabiliyor.

Yapışkanlar Mekaniği: Bilim, Bantların Sırrını Çözemedi

Bantları özel kılan şey ise sahip oldukları yapıştırıcılar. Yapıştırıcıların kullanım alanları inanılmaz geniş. Akıllı telefonların iç aksamlarını sabit tutmak üzere gözümüzle göremediğimiz kullanım alanlarına sahipler. Firmalar, yapıştırıcıları neyin söktüğünü bilmek istiyor ki daha yeterli yapıştırıcılar üretebilsinler.

Teknik olarak yapıştırıcılar, iki yüzey ortasındaki boşluğu dolduracak esneklikte ve atomik seviyede vakum kuvveti uygulayabilecek yapıdaki yumuşak kimyasallardır. Her unsur birebir olmadığı için her yapıştırıcı her yerde kullanılmıyor. Plastik yapıştırıcısının tahtayı tutmamamasının, yapıştırıcılar üzerinde “X, y, z yapıştırıcısı” üzere tabirler bulunmasının sebebi de budur.

Teknik olarak bantlar ve yapıştırıcılar üç formda çıkar: Yapıştırıcıya bütünleşik esnek yüzeyin çekilmesiyle esneyerek, kazıyarak ya da üstüne bastırıp çekerek. Bu etmenlerin dışında bantların kendi kendine çıktıkları durumlar da oluyor. Nem ya da sıcaklık üzere tesirler nedeniyle bantlar sökülebiliyor. Araştırmacılar da tam olarak neyin sökülmeye neden olduğunu, ardındaki mekanizmayı çözmeye çalışıyor.

Yapışkanlar Mekaniği: Bilim, Bantların Sırrını Çözemedi

Yapıştırıcılar yavaş yavaş vidaların ve ağır metallerin yerini almaya başladı. Telefonun içinde yapıştırıcının bozulması, bindiğiniz otomobildeki kaynak noktalarının yağmurdan açılmasından çok daha zararsızdır. Bu formüllere geçmeden evvel muhtemel bütün yıpranma nedenlerinin bulunmak istenmesinin ardındaki sebep de bu.

Araştırmacılar, şimdilik günlerini bantların düşmesini beklemekle ve yapıştırıcı kazımakla geçiriyorlar. Lakin çalışmalar yavaş da olsa kesintisiz halde devam ediyor.