Dünyanın Hayatta Kalmayı Başaran En Küçük Bebeği Saybie

Dünyanın Hayatta Kalmayı Başaran En Küçük Bebeği Saybie

2018 yılının Aralık ayında Amerika'nın San Diego kentinde dünyaya yalnızca 23 haftalık bir bebek gelmişti. Bu kadar müddette doğan bir bebeğin hayatta kalma ihtimali neredeyse sıfırdı. Hekimler bu bebeğin azamî bir saat yaşayabileceklerini söylemişti. Birinci doğduğunda yalnızca büyük bir elma büyüklüğünde ve 245 gram olan bebek, tüm meselelerin üstesinden gelerek hayata tutunmayı başardı.

Bu küçük bebek artık 5 aylık oldu ve 2.5 kilogram tartısına ulaştı. Ailenin şimdi isim vermemiş olduğu bebeğe hastane çalışanları 'Saybie' ismini verdiler. Bebeğin tüm sıkıntıların üstesinden gelmesiyle birlikte hastane yetkilileri, Saybie için özel bir görüntü hazırladılar. Hazırlanan görüntü, YouTube üzerinden de paylaşıldı.

Dünyanın Hayatta Kalmayı Başaran En Küçük Bebeği Saybie

Videoda yaşadıklarını anlatan Saybie'nin annesi, bebeğinin yalnızca hamileliğinin 23. haftasında dünyaya geldiğini, o günün hayatının en vahim günü olduğunu ve 3 gün boyunca ağır hamilelik komplikasyonlarının geliştiğini söyledi. Bebeğini doğurduktan sonra hemşirelere vaktin yanlış olduğunu tekraren söylediğini belirten Seybie'nin annesi, çocuğunun hayatta kalamayacağını düşündüğünü belirtti.

İlginç bir halde Saybie, 28 haftadan evvel doğan prematüre bebeklerin neredeyse hepsinde görülebilen beyin kanaması, kalp ve akciğer problemlerinin hiç birisini yaşamamıştı. Hastanede bulunan hemşirelerden Spring Bridges bu mevzuyla ilgili olarak, “Yapabildiğimiz kadar güzel, yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Bizden sonraki her şey bebeklerimize bağlı.” dedi. 

Saybie'nin hayatta kalmasının nedenlerinden bir tanesi de doğduğu hastaneydi. Hastane aslında 28 haftadan evvel doğan bebeklerin hayatta kalması için yaptığı çalışmalarla biliniyordu. Hastanede bulunan bir öteki hemşire Courtney Akel ise mevzuyla ilgili olarak Saybie'nin hakikat vakitte hakikat yerde doğduğunu tabir etti. 

Sadece bir elma büyüklüğünde doğan minik Saybie'nin kıssasını aşağıda bulunan görüntüden izleyebilirsiniz.